Zrcadla zvětší prostor a prosvětlí interiér. Jaké si vybrat, kam jej umístit a jak jej udržovat?

Bez zrcadla si dnes interiéry nelze představit. Proč je koupit, kam zrcadlo umístit a jak o něho pečovat? Zjistěte vše důležité

„Řekni mi zrcadlo, kdo je v zemi zdejší i na světě nejkrásnější.“ Všichni samozřejmě známe tuto větu ze Sněhurky. Oblíbená pohádka však vystihuje, k čemu zrcadla v interiérech používáme nejčastěji. Mají totiž rozhodně svou praktickou úlohu. Nepochybně jsou ale také výrazným interiérovým doplňkem. Pojďme se nyní podívat, co všechno takové zrcadlo v interiéru dokáže, kde a jak jej nejlépe umístit a na mnoho dalšího. Samozřejmě vám poradíme také s údržbou.

Když chcete více světla a prostoru, ale nechcete bourat

Při výběru zrcadla vždy záleží na tom, jak se na něj chcete dívat. V tomto případě to nemyslíme doslova, ale v tom smyslu, zda je pro vás pouze praktickou záležitostí nebo jím chcete vylepšit vzhled vašeho interiéru. Za nás můžeme říci, že není potřeba si vybírat. Pěkné zrcadlo totiž bez problému splní obojí. Kromě toho zrcadla mají tu vlastnost, že dokáží:

 • Opticky zvětšit prostor
 • Přinést více světla do interiéru

 

Právě z těchto dvou důvodů jsou tolik oblíbená, i když si to často ani neuvědomujeme. Zrcadla se zkrátka hodí jako moderní bytové doplňky prakticky kamkoliv vás napadne. Právě za účelem optického rozšíření prostoru a prosvětlení interiéru je můžete umístit všude tam, kde tohoto efektu chcete dosáhnout.

Jde-li vám o optické zvětšení prostoru, je vhodné umístit zrcadlo tak, aby v něm byl vidět otevřený prostor. Obecně je dobré, pokud se v zrcadle neodráží příliš mnoho věcí, protože v takovém případě to může začít vypadat jako neuspořádaný chaos. Pokud jde o zvětšení prostoru, zrcadlo pomůže také v úzkých místnostech, jako jsou například chodby. Zde je ideální takové zrcadlo umístit na protilehlou stěnu, čímž se prostor opticky rozšíří.

Chcete-li prosvětlit interiér, samozřejmě je potřeba umístit odrazovou plochu tak, aby odražené světlo mířilo tam, kam potřebujete. Zejména v přízemí můžete totiž často bojovat s temnými zákoutími, která i ve slunečném dni působí tmavě a depresivně. Díky zrcadlu i tato místa prozáříte.

Kam se zrcadlem?

Jak jsme již řekli, zrcadla můžete umisťovat v rámci interiéru prakticky kam chcete. Pro jednotlivé místnosti však má výběr zrcadel a jejich umístění určitá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Nejčastěji dáváme zrcadla do těchto místností:

 • Předsíň
 • Obývací pokoj
 • Ložnice
 • Koupelna

 

Kromě estetického hlediska může sloužit i prakticky, kdy nám opticky prodlouží chodbu, či zvětší místnost.

Vhodné umístění a rozměry zrcadel v jednotlivých místnostech

Asi každý má zrcadlo v předsíni. Nemusí jít přímo o předsíň jako takovou, ale zkrátka o první prostor, do kterého v domě nebo bytě vstoupíme. Zejména když odcházíme zde totiž často naposledy kontrolujeme, jak jsme se upravili. V tomto případě je velmi důležité, abychom se v zrcadle viděli celí. Zrcadla umístěná na konci chodby prostor prodlužují, zrcadla na protilehlých stěnách jej zase rozšiřují.

Vhodným místem na umístění zrcadla je rozhodně také ložnice. Zde je stejně jako v předsíni fajn, abyste se mohli zrcadle prohlédnout od hlavy až k patě. Často je v ložnicích umístěna šatní skříň, která může mít zrcadla rovněž na dveřích. Do ložnice každopádně tento prvek přinese určitou jemnost a eleganci.

Obývací pokoj je pak skvělým místem, kde se může zrcadlo stát dominantním prvkem interiéru. Velmi vhodné je umístit sem zrcadlo zdobené, tedy se zdobeným rámem, které bude působit velmi výrazně a luxusně. Takové velké zrcadlo na zeď zde hraje zejména roli estetickou. Jak jsme již zmiňovali v úvodu našeho článku, toto však v žádném případě není na škodu, právě naopak.

Nakonec jsme si nechali místnost, která je pro umístění zrcadla nejtypičtější. Dá se říci, že je zde nezbytností. Jedná se pochopitelně koupelnu. Zde, na rozdíl od obývacího pokoje, má zrcadlo především funkční úlohu. V koupelně však není úplně potřeba, abychom se v zrcadle viděli od hlavy až k patě. Někdy naopak může být vhodnější zrcadlo menší, ve kterém se neodrážejí neuspořádané čistící prostředky v koutě nebo toaleta. Úplně zkrátka postačí, abychom si viděli především na obličej. V tomto případě nezapomeňte u zrcadla také na dostatečné osvětlení.

luxusni zrcadlo

Pověsit nebo přilepit?

A některá zrcadla samozřejmě lze také postavit. Drtivou většinu zrcadel však chceme umístit na zeď. V tom případě se rozhodujeme mezi pověšením nebo lepením. Pověšení nejčastěji volíme tam, kde máme klasickou omítku či štuk. Budete samozřejmě muset vyvrtat otvor a vložit hmoždinky. Většina zrcadel již má připraveny úchyty, ale samozřejmě to chce trochu zručnosti a patřičné náčiní.

Naopak v koupelnách se často volí lepení zrcadla přímo na obklady. K tomuto účelu slouží speciální lepidla, která nepoškodí kovovou odrazovou vrstvu. Nemůžete samozřejmě přilepit zrcadlo jen tak nějakým lepidlem, to byste si zadělali na problém. Počítejte však pochopitelně s tím, že takové zrcadlo už jen tak snadno nesundáte.

Tvary a provedení zrcadel

Zrcadlo samozřejmě můžeme zakoupit v různých tvarech. Hlavně do moderních interiérů se hodí tvary hranaté, ať už obdélník nebo čtverec. Své místo ale má určitě také třeba kulaté zrcadlo, které může vypadat velmi stylově. S krásným ozdobným rámem může vypadat až pompézně.

U zrcadel samozřejmě existují bezrámová provedení, ale stále více lidí se zajímá právě o zrcadla s výrazným rámem. Ta totiž evokují starožitné zrcadlo, přičemž je aktuálním trendem kombinovat staré prvky s moderně laděným interiérem. Vypadá to velmi luxusně.

Materiál rámu

Pokud jsme hovořili o rámu, tak ty mohou být samozřejmě z různých materiálů. Ne každý materiál se přitom hodí všude. Zejména pak s ohledem na vlhkost, která může být především v koupelně. Typické materiály rámů jsou:

 • Dřevo
 • Kov
 • Látka

 

Zejména v případě dřevěných a kovových rámů je potřeba myslet na jejich dostatečné ošetření, jsou-li umístěny ve zmiňované koupelně. Na neošetřeném dřevu se mohou tvořit plísně, kovový rám zase může mít tendenci podléhat korozi nebo v případě kovových slitin oxidačním procesům.

Materiál zrcadlové plochy

Úplně první zrcadla, která člověk vyrobil, byla tvořena deskou z leštěného kovu, typicky ze stříbra. V současnosti se technologické postupy samozřejmě značně posunuly a běžně se zrcadla vyrábějí z tenké vrstvy hliníku nanesené na zadní stranu skleněné tabule. Také v tomto případě zmíníme zrcadla do koupelny, protože rovněž odrazová plocha by měla být u koupelnového zrcadla ošetřena proti korozi.

Jak zrcadlo udržovat?

Samostatnou kapitolou je nepochybně údržba zrcadla. V zrcadle se samozřejmě chceme vždy dokonale vidět, a tak na něm nestrpíme žádné nečistoty. Ideální na údržbu odrazové plochy jsou speciální prostředky na zrcadla. Ty není problém zakoupit v každé drogerii a vyřešíte jimi šmouhy, které vznikají při čištění běžnou vodou.

Specifický problém potom vzniká v koupelnách. Tady dochází často k tomu, že se zrcadlo zamlží, což je samozřejmě nežádoucí. Zde si dovolíme takovou jednoduchou lidovou radu. Použijte na zrcadlo buď:

 • Obyčejné mýdlo
 • Pěnu na holení

 

V obou případech nechejte nějakou dobu působit a následně setřete. Jako zázrakem se vám zrcadlo již mlžit nebude. Ať už použijete libovolný prostředek, tak při jeho stírání doporučujeme používat utěrku z mikrovlákna. Je to zejména z toho důvodu, abyste dosáhli opravdu dokonalého lesku.

Svou údržbu samozřejmě vyžaduje také případný rám zrcadla. Zde samozřejmě záleží na konkrétním povrchu, ale obecně z rámu obvykle odstraňujeme zejména ulpívající prach. Ten můžete setřít jednoduše navlhčeným hadříkem nebo použít prachovku.