Umělá kůže neboli koženka – vše, co vás o tomto materiálu zajímá

Dnes existuje mnoho nejen přírodní, ale také syntetických materiálů. Každý má svoje specifické vlastnosti a tím i jiné použití. Pokud si vybíráte jakýkoliv produkt od nábytku až po módní doplňky, určitě se hodí znát vlastnosti látky, za které je vyrobený. Díky tomu snáze odhadnete, jak se daný výrobek bude chovat, jak dlouhou bude mít životnost a také budete vědět, jak o něj pečovat.

Koženka je umělá, nikoliv pravá kůže

S pojmem „koženka“ se jistě už setkal každý z vás. Tento materiál je velice oblíbený a můžete na něj narazit i pod názvem „syntetická kůže“ nebo „umělá kůže“. Jak již napovídá název, jedná se doopravdy o materiál, který byl zhotovený uměle, nikoliv o skutečnou kůži ze zvířat. Velice často se však používá jako její alternativa, protože dobře vyrobená koženka je pravé kůži velice podobná a díky současným pokročilým technologiím zhotovení je od ní někdy na první pohled až nerozeznatelná. Svou popularitu si získává stále více v různých odvětvích, zejména v nábytkářském, kde souží jako ideální čalounění. Hlavní rozdíl mezi těmito materiály je především v ceně – koženka je výrazně levnější a hodí se pro každého, kdo chce ušetřit a zároveň si dopřát luxusní vzhled. Rozhodně ji však nelze považovat za něco méně prestižního. Koženku můžeme vidět i u výrobků vysoké kvality, které po mnoho let využívaly kůži a nyní přechází na její umělé provedení. Příkladem mohou být:

 • Sedadla luxusních aut
 • Tradiční výroby nábytku
 • Módní průmysl

 

 umela kuze

Zhotovení syntetické kůže

Pravá kůže je vyráběna ze zvířat. Ve většině případů je to hovězí kůže, která je stříhána a následně zpracovávána. Umělá koženka naproti tomu čistě syntetická a nenajedete v ní žádné části živočišného původu. Proto také bývá často vyhledávaná lidmi uznávající veganský životní styl. Jedná se o dvouvrstvý materiál. Vedle hlavní sítě, která tvoří její plochu, je zde především vrstva krycí, která je na původní základnu nanášena a se kterou my přicházíme do kontaktu. Vnitřní látka je obvykle textilie, která může být tkaná i netkaná. Horní vrstva je buďto z PVC nebo z polyuretanu, či jejich kombinace nebo s přidanými jinými látkami. Až toto horní část po nanesení na textilii připomíná svým vzhledem kůži. Zhotovení a skládání do vrstev je velice podobné u všech typů umělých kůží, byť jejich vlastnosti se mohou v některých ohledech lišit.

Velký výběr barev a vzorů

Velkou výhodu umělé výroby kůží je, že si u nich můžete vybrat vzor jednotlivých textur i barev – nejčastěji jsou používané elegantní kožené barvy v odstínech hnědé, černé nebo krémové, které mají simulovat skutečný pravý vzhled, najdete však i výrazně křiklavé nebo pestrobarevné. Barva je přímo v materiálu od jeho výroby obsažena a na rozdíl od pravé kůže není třeba dodatečného barvení ani používání žádných přípravků pro napouštění a konzervování. Díky tomu přináší syntetická kůže v porovnání s pravou dvě výhody:

 • Nebarví a nepouští barvu a to ani po namočení
 • Nezpůsobuje alergické reakce a nedráždí kůži

 

Prodyšnost syntetické kůže

Ačkoliv lidské oko může kůži za koženku zaměnit a na první pohled jsou si tyto materiály velice podobné, jejich vlastnosti jsou zcela rozdílné. To je ovšem logické, protože také mají úplně jiný původ, jinou vnitřní strukturu a jsou jinak vyrobeny. Hlavním rozdílem mezi pravou a umělou kůží je v postupu při péči o materiál a v jejich propustnosti. Propustnost se však liší i v rámci jednotlivých druhů syntetických kůží.

 • Koženka nepropouští vzduch
 • Eko kůže je více prodyšná

 

Nepropustnost vůči vodě

Koženka na rozdíl od eko kůže přirozeně nevětrá, což může být v některých situacích nevýhodné – v módním průmyslu je tato vlastnost někdy značně problematická, zatímco v případě nábytkářství se jedná o podstatně menší komplikaci. Co však v případě sedaček a jiných kusů nábytku z koženky i z eko kůže určitě oceníte, je nepropustnost vody. U koženky je o něco vyšší, ale dostačující pro běžné užívání je u obou typů. Pokud vám na tuto sedačku steče třeba limonáda, jednoduše a bez problémů ji střete. V porovnání s látkovými materiály nehrozí, že by se tekutina vsákla a trvale poničila čalounění, pokud ji odstraníte ihned. Nepropustnost vody je v tomto případě velkou výhodou, stejně jako to, že koženka a eko kůže z velké části neabsorbují nepříjemné pachy.

Rozdíl mezi kůží a koženou je především v péči

Mnohdy jsou materiály označené jako koženka a eko kůže považovány za synonyma, ale jedná se o dva různé typy. Ve svém vzhledu velice podobné, ale mají určité vlastnosti, kterými se od sebe liší. Hlavní rozdíly jsou v jejich odolnosti a v tom, jak by o ně měl člověk pečovat, aby bez problémů vydrželi mnoho let. Je proto třeba rozlišovat, zda se jedná o koženku nebo o eko kůži. Ačkoliv můžete najít na internetu mnoho článků, které nabízejí postup k čištění pro oba materiály stejný, vyžadují tyto druhy umělých kůží v některých ohledech jiné zacházení. Při špatné péči a například používání látek, které tyto materiály ničí, může za několik let jevit eko kůže i koženka silné známky poškození. Obvykle se jedná o praskání a odlupování horní vrstvy, což nevypadá vůbec hezky a je to o na první pohled viditelný problém. Pojďte se proto podívat, jak o tyto materiály pečovat, aby k něčemu takovému nedocházelo.

PU kuze

Eko kůže potřebuje občas odmastit

Eko kůže je nový materiál, který měl v mnoha ohledech zastoupit koženku. Nabízí poněkud rozdílné vlastnosti, aby si každý mohl vybrat, co bude nejvíce svědčit právě jemu. Pro eko kůže je typické, že špatně snáší přímé sluneční světlo a vysoké teploty převyšující 25 stupňů Celsia, stejně tak nevydrží dlouhodobý mráz. Sedačky z eko kůže jsou tudíž ideální pro interiérové použití, kde teploty nedosahují tak extrémních hodnot a zároveň jsou vevnitř v místnosti přirozeně stíněny – pro venkovní sezení se nehodí.

Druhou věcí, která má na eko kůži nepříznivý vliv, je mastnota. Ta se běžným používáním na tomto materiálu usazuje a je poměrně zbytečné dělat opatření, která by tomu zabránila. Řešením je eko kůži pravidelně odmašťovat. Ideální frekvencí je jeden měsíc. Odmaštění lze provádět pomocí technického benzínu. Bude vám stačit jen jeho malé množství, protože eko kůži benzínem jen otřete. Pro běžnou údržbu v případě setření prachu a jiných drobných nečistot pak stačí obyčejný navlhčený hadřík nebo houbička. Při správné péči vydrží eko kůže dobře sloužit dlouho dobu.

Koženka nesnáší sůl

Zatímco v dřívějších dobách měla koženka v porovnání s pravou kůží daleko menší životnost, dnes je s ní prakticky srovnatelná. Jedná se o velice stabilní materiál, který může vydržet opravdu dlouho. Podmínkou pro dobrou životnost je však dobrá péče a nutnost nevystavovat koženku vlivům, které ji poškozují. Hlavním faktorem, který může snížit jinak dlouhou životnost koženky, je vystavování tohoto materiálu vlivům, jež jej ničí a se kterými velice špatně reaguje. Na rozdíl od eko kůže není problémem mastnota a ve většině případů je koženka také s UV stabilizací. Rozhodně ji však není dobré vystavovat působení soli, se kterou naopak eko kůže nemá příliš velký problém. Sůl se může vyskytovat v několika formách:

 • Klasická sůl například v jídle
 • V lidském potu
 • V chemikáliích

 

Největší komplikací je zde lidský pot. V případě čalounění koženky se mu nevyhnete nikdy, protože jej obsahují i naše ruce, kterými se bezmyšlenkovitě sedačky a gauče dotýkáme. Výrazně lze ale negativní vliv potu omezit. Koženku můžete pravidelně otírat, aby na ní soli a jiné nečistoty nesetrvávaly. Další možností je nepožívat sedačky a křesla v krátkém oblečení, což je však mnohdy nesplnitelné a zejména v letních měsících jen těžko realizovatelné. Chytrým řešením jsou potahy, které dokáží nábytek spolehlivě ochránit. Pokud je však nebudete využívat, nemusíte se bát, že by byl vliv potu tolik katastrofální. I přes jeho mírnou přítomnost vám koženka vydrží jako nová mnoho let. Dobrá péče však nikdy není zanedbatelná a životnost materiálu může prodloužit.

sul

zdroj: pixabay.com

Jak koženku a eko kůži nejlépe vyčistit

Někdy se stane, že kromě průběžné péče dojde k nutnosti čištění. Postup je stejný, ať už se jedná o koženku a eko kůži v automobilu, na křesle nebo na oblečení. Díky vysoké voděodolnosti lze jednoduše drtivou většinu nečistot setřít hadříkem, houbičkou na nádobí nebo papírovým ubrouskem. Pokud přesto na umělé kůži zbudou fleky například kvůli látce, která má barvivé účinky, je třeba je vyčistit. K tomu můžeme použít:

 • Čistou vodu
 • Klasické mýdlo
 • Některé druhy jemných saponátů

 

Koženka i eko kůže dobře ze sebe pouští nečistoty a čistí se velice lehce. Obvykle si vystačíte jen s vodou a to i bez zbytečného zdlouhavého drhnutí. Při čištění se nemusíte bát přitlačit, protože syntetická kůže je mechanicky velice odolná. Drhněte ji však jen ubrousky a jinými jemnými materiály – tvrdá vlákna kartáče by ji mohly poškodit a navíc není tento způsob příliš účinný.

Zapomeňte na chemikálie

Žádná umělá kůže nesnáší dobře chemikálie. Je to dáno tím, že většina čisticích prostředků dokáže umělé látky rozpouštět a tím výrazně snižovat životnost materiálu. Pro čištění koženky a eko kůže i jiných syntetických druhů není vhodné používat ani přípravky určené pro pravou kůži. Vyhněte se rovněž věcem, ve kterých jsou chemikálie skryté – příkladem mohou být i vlhčené ubrousky, které jsou v drtivé většině případů napouštěny čistícími a desinfekčními látkami.

Impregnace pro další životnost i lepší čištění

Delší životnost a větší odolnost vlivům, které způsobují poškození, lze syntetickým kůžím dodat správnou ochranou. Kromě mechanického skrytí přehozem se nabízí ještě použití impregnace. Vybírejte však vždy takovou, která je na daný typ umělé kůže přímo určena. Jiné impregnace nemusejí být pro eko kůži nebo koženku dobré a mohou, stejně jako velká část chemikálií, způsobit poškození.