Světla v interiéru vytvářejí pohodovou atmosféru. Jak na osvětlení jednotlivých místností?

Jak se nám bude v interiéru bydlet do značné míry ovlivňuje celá řada faktorů. Jedním z těch nejdůležitějších je rozhodně interiérové osvětlení, které bychom si měli uzpůsobit tak, aby nám přinášelo pohodovou atmosféru. Abychom ale věděli jak na to, potřebujeme znát zásady, jak vlastně správně interiér osvětlit. Úkolem tohoto našeho článku proto bude, abychom si prošli jednotlivé pokoje ve vašem domě či bytě a řekli si k jejich osvětlení něco více.

Druhů osvětlení máme hned několik

Ještě, než se ale vydáme do jednotlivých pokojů, je potřeba zmínit důležitou věc. Osvětlení v interiéru totiž můžeme realizovat mnoha způsoby. Nejedná se o jeden typ osvětlení, ale využíváme různých druhů světel, která jsou zároveň vlastně určena k jinému účelu. Základní druhy osvětlení si můžeme rozdělit takto:

  • Hlavní osvětlení
  • Doplňkové osvětlení
  • Náladové osvětlení

 

Jaká světla používáme?

Pokud je kombinace výše uvedených druhů světel taková, jaká by měla být, můžeme docílit skutečně pohodové atmosféry v interiéru. Mezi hlavní osvětlení samozřejmě patří centrální světlo v místnosti. Velmi často se jedná o klasické lustry, ale můžeme mít také řadu jiných zdrojů světla. Populární a moderní jsou třeba podhledová bodová světla, kde se využívá úsporných světelných zdrojů LED. Řada lidí ale nedá dopustit na klasiku podobě lustru, který může mít mnoho designových provedení.

Designový lustr Scott, černé zlato

Potom tady samozřejmě máme světelné zdroje doplňkové, což mohou být různé lampy a lampičky. Ale třeba také nástěnná svítidla. V tomto případě existuje opravdu velké množství druhů, které zapadnou na různá místa v interiéru. O obrovském množství designů ani nemluvě.

Poslední ale neméně podstatnou kategorií je potom náladové osvětlení, které využíváme pro zlepšení celkové atmosféry interiéru. Velmi hojně se takového osvětlení využívá v ložnici nebo v obývacím pokoji. Třeba právě v obýváku může sloužit jako osvětlení za televizi, přičemž se zde využívá oblíbených LED pásků, které mohou hrát i mnoha barvami.

Osvětlení v ložnici

Úvod do problematiky jsme zakončili náladovým osvětlením, a proto se pojďme podívat nejprve na místnost, která si o dobrou náladu opravdu říká. Právě ložnice ve využívání náladového osvětlení rozhodně vede. Ložnice přitom není místem, kde pouze spíme. Právě proto je potřeba zde dbát na dostatečné osvětlení tam, kde je to potřeba.

Mezi časté činnosti patří v ložnici převlékání, proto bychom neměli opomíjet ani centrální osvětlení. V opačném případě bychom měli problém s výběrem oblečení anebo bychom se zkrátka neviděli dobře v zrcadle. Z tohoto pohledu je také ideální využívat takové světlo, které nám nezkreslí barvy oblečení.

V ložnici si často rádi čteme třeba knihu, nebo bohužel také pracujeme. K tomuto účelu je velmi dobrá polohovatelná lampa, která nám umožní nastavit si zdroj světla přesně podle našich představ. V posteli totiž často rádi změníme polohu, kdy by už pevná lampa nemusela dostatečně osvětlovat požadovaný prostor. Také se polohování hodí tehdy, pokud nechceme obtěžovat vedle spícího partnera.

Chcete-li navodit pouze příjemnou atmosféru, je vhodné tlumené světlo. Využívejte světla spíše teplejších barev, které neunavuje oči, případně světla měnící barvy nebo světla umožňující stmívání či aplikaci světelných profilů. Takové světlo se hodí třeba také v případě, kdy vyrazíme v noci na toaletu a nechceme jsi způsobit šok silným centrálním světlem.

Osvětlení v obývacím pokoji

Mezi nejčastější aktivity v obývacím pokoji patří bezesporu lenošení nebo sledování TV. Obývací pokoj je ale také místo, kde se setkáváme s přáteli, zveme sem tedy návštěvy nebo rovnou pořádáme oslavy, hrajeme společenské hry a podobně. Při každé z těchto činností je ideální využít jiného druhu osvětlení.

V obývacím pokoji je proto vhodné zvolit klasické centrální osvětlení, které poskytuje dostatek světla. Nepostradatelná je ale také stojací lampa, kterou můžete využít třeba při čtení knihy a lépe s ní osvítit konkrétní prostor. Lze využít různé designové modely:

  • Dobře doplňující interiér
  • Přinášející přírodní prvky

 

Existují kousky v retro provedení. Mnohé designovky, které vás mohou oslovit, jsou pro vás k dispozici také na našem e-shopu. Určitě si v nabídce vyberete.

Pokud chcete v interiéru moderní prvky, potom můžete využít podhledového osvětlení, osvětlení polic vytvářející příjemná zákoutí, nebo můžete využít osvětlení za televizí pro její komfortnější sledování při zhasnutém centrálním světle. V tomto případě se nejčastěji používají LED pásky.

Designová stojací lampa Alice, šedá

Osvětlení v kuchyni a jídelně

Mnoho moderních interiérů má spojenu kuchyni spolu s obývacím pokojem, o kterém jsme hovořili na předchozích řádcích. V kuchyni a popřípadě také v jídelně je však potřeba zcela jiné osvětlení než v obýváku. Zejména v kuchyni je tím důvodem bezpečnost. Proto je vhodné využívat studeného zdroje světla s vyšším obsahem modré složky. Toto světlo je totiž jasnější a lépe na práci uvidíme. V kuchyni je vhodné také využít kromě centrálního světla také více zdrojů osvětlení a bodová světla a LED světla.

Při práci s nožem musíme být precizní, a tak je rovněž důležité, abychom zdroj světla umístili tak, aby co nejlépe osvětloval pracovní plochu. Můžete samozřejmě využít klasické centrální osvětlení, ale často se využívá také osvětlení pod horními skřínkami nebo vhodně rozmístěným podhledovým osvětlením. Takové řešení totiž vytváří méně stínů.

Lanový lustr Henry XL

U jídelního stolu je vhodné přirozené osvětlení, které nám nebude měnit barvu jídla. Z hlediska samotného svítidla byste pak měli vsadit na klasický závěsný lustr, který je v tomto případě velice praktický a může být zároveň velmi stylový. Pokud byste chtěli navodit třeba atmosféru pro romantickou večeři, můžete využít svítidla se stmíváním.

Osvětlení v koupelně

Velmi specifickým místem pro instalaci osvětlení je rovněž koupelna. Zde totiž potřebujeme opravdu dobře vidět, tak se používá především doplňkové osvětlení po stranách zrcadla. Vždy ale samozřejmě záleží na tom, jaké zrcadlo máme v koupelně umístěno. Někdy může být osvětlení také nad zrcadlem, případně některá zrcadla nabízejí zabudované světlo. Více světel po obvodu zrcadla potom přináší komfort v podobě toho, že:

  • Nevytváří na obličeji stíny
  • Zlepšují komfort při líčení či holení

 

Vzhledem k tomu že tato světla instalujeme v místnosti, kde je zvýšená vlhkost, je potřeba dbát na to, aby měla vyšší hodnotu krytí. Odolnost proti vnikání vody se volí také podle vzdálenosti od zdroje vody.

V koupelně myslete také více na barvu osvětlení, protože vznikají situace, kdy zde přicházíme rozespalí. Tehdy je vhodné zvolit mírnější žluté světlo. Také proto je vhodné mít v koupelně více zdrojů osvětlení, případně světla, které umožňují nastavení profilů a různé teploty osvětlení.

Správné osvětlení neberte na lehkou váhu

Mnoho lidí tomu nevěnuje dostatečnou pozornost, přitom si špatným osvětlením můžeme zadělávat na zdravotní potíže. Celkově častými problémy v interiérech, které vznikají nevhodnou instalací světel, jsou:

  • Nevhodná intenzita a barva světla
  • Vysoké kontrasty mezi různými světelnými zdroji

 

Jasné bílé světlo s vysokým obsahem modré složky nás zbavuje melatoninu, který je důležitý pro zdravý spánek. Proto je nevhodné používat toto světlo, pokud jdeme v noci třeba na toaletu nebo obecně ve večerních hodinách.

Kontrasty jsou zase problémem velkých rozdílů mezi osvětlenou a tmavou plochou. Tyto situace způsobují únavu našeho zraku. Typickým příkladem je třeba ložnice, kde si čteme knihu, ale protože máme nevhodně nasměrovanou lampu, osvětlujeme více polštář než knihu. Světlo, které se odráží od bílého povlečení potom unavuje zrak, přičemž na knihu samotnou vidíme špatně, což situaci pro naše oči ještě dále zhoršuje.