Znáte skandinávský styl? Tady jsou důvody, proč je stále populárnější

Skandinávský styl není jen pojetí interiéru, ale také postoj k životu. Už to samo o sobě hovoří o tom, proč je tolik oblíbený. Seveřané zkrátka věří, že je důležité přijít domů a vyčistit si hlavu od toho veškerého shonu okolo a má to nepochybně něco do sebe. Váš byt vám má sloužit jako útočiště, které bude vyzařovat pozitivní energii, která vás dobíjí a kde nebudete rozptylováni hromadou zbytečností. To všechno jsou také důvody, proč se ve skandinávském stylu razí světlejší minimalistické pojetí. Pojďme si spolu zařídit byt v tomto elegantním stylu a objevme společně jeho kouzlo.

Světlo, světlo, a ještě jednou světlo

Již jsme hovořili o světlém pojetí a ono to má pochopitelně svůj důvod. Co nejvíce chybí na severu? Po velkou část roku je to právě dostatek světla, které je seveřanům kvůli jejich geografické poloze tak nějak upíráno. Proto je skandinávský nábytek i celkově interiéry ve skandinávském stylu laděny do světlých barev, aby se interiér nestal zbytečně tmavým. Tmavé věci totiž pohlcují světlo, které je ale ve skandinávském pojetí náš přítel. V souvislosti s tím je důležité klást důraz také na:

  • Otevřený prostor

  • Eliminaci tmavých zákoutí

 severský

zdroj: pinterest.com

V případě otevřeného prostoru je to především o vzdušnosti, která nesmí ve skandinávském stylu chybět. To přirozeně znamená také používat v interiéru méně příček a tím omezit tmavá zákoutí. Jedním z prvků každého interiéru, které vám pomohou s jeho prosvětleným, jsou také bezpochyby zrcadla. Z hlediska světla v místnosti je severský styl známý také tím, že nepoužívá záclony. Ne každému to musí vyhovovat, a ne každý se takto bude cítit komfortně, ale to platí i pro celý skandinávský styl jako takový, musíte si k němu zkrátka najít cestu. Čas od času sice můžete nějakou záclonu i zde zahlédnout, ale rozhodně se nebude jednat o výrazně zdobené nebo bohatě řasené záclony, na které jsme často zvyklí u nás. Světlo zkrátka musí být v seversky laděném interiéru vždy přítomno a není žádoucí mu něco stavět do cesty.

Minimalismus neznamená strohost

Už v úvodu jsme řekli, že pojetí skandinávského stylu je především minimalistické. Ať už je to minimalistický skandinávský nábytek nebo minimalistické využití prostoru. V žádném případě to však neznamená, že je takové pojetí prosté všech detailů. Ty naopak hrají nezastupitelnou úlohu. Právě vhodně zvolené detaily jsou často tím, co dělají skutečně kvalitní interiér. Detaily vám v interiéru pojatém ve skandinávském stylu dokáže pomoci rozehrát:

  • Využití barev

  • Přírodní materiály

 

Barvy nejsou tabu

Dalo by se říci, že skandinávskému stylu dominují barvy zasněžené krajiny, ale to na druhou stranu neznamená, že jakákoliv jiná barva je zde zapovězena. Do skandinávského interiéru se dokonale hodí zvolit si některou z výrazných barev, která bude ve vašem bytě působit jako zajímavý detail. V této barvě potom můžete ladit nejrůznější interiérové doplňky.

skandinávský

zdroj: pinterest.com

U skandinávského stylu je však velice důležitá harmonie, a tak je rovněž stejně důležité to s barvami nepřehánět. Zejména pak se vyhnout jejich divokým kombinacím, protože méně je často více. Zvolte si barvu jedinou, červenou, žlutou nebo nebesky modrou, a uvidíte, jak v kombinaci se světlým interiérem nádherně vynikne!

Vedou přírodní materiály aneb tady se na náhražky nehraje

Kromě aplikace světlých barev hrají ve skandinávském stylu vcelku pochopitelně velkou roli přírodní materiály. Dřevo je bezesporu materiálem, který je pro severský styl zcela charakteristickým prvkem. Nepochybně je to nejen obecnou náklonností seveřanů k souznění s přírodou, ale také zkrátka tím, že dřeva je na severu rozhodně dostatek. V interiéru se tak jedná o velice využívaný materiál, který každého vždy upoutá svou nádhernou strukturou.

Dřevo je také schopno interiér nádherně zútulnit. Jedná se o materiál, který vnese do interiéru přirozené teplo a harmonii, která je pro severský styl tolik důležitá. Harmonický interiér je přesně takový, který vám umožní doma skutečně odpočívat. Typické jsou pro skandinávský styl třeba také dřevěné podlahy nebo prkna čí trámy, ale pochopitelně se hojně využívá zejména při výrobě skandinávského nábytku.

Přírodní materiály provázejí také bytové doplňky

Stejně jako samotný interiér a nábytek často uplatňuje použití přírodních materiálů, jako je zmiňované dřevo, obdobně je to v případě interiérových doplňků, které vás rozhodně dokáží zaujmout. Také v tomto případě se totiž v hojné míře využívá souladu s přírodou, a to díky materiálům jako jsou:

  • Přírodní textilie

  • Kůže

  • Kov a sklo

 scandinavia

zdroj: pinterest.com

V případě přírodních textilií se může jednat například o bavlnu nebo len. Kožené doplňky může obsahovat jak samotný skandinávský nábytek, tak rovněž doplňky v bytě. Hodně se využívá také skla, které přispívá ke vzdušnosti interiéru. Zajímavé bývá použití kovových detailů, a to zejména na samotném nábytku. Třeba nádherná kovaná postel je ideální pro navození romantické nálady.

Dekorace jsou praktické

S bytovými doplňky by se to nemělo v interiéru laděném do severského střihu zase příliš přehánět. Na druhou stranu nezastupitelnou úlohu zde hrají vhodně zvolené dekorace. Může se jednat například o:

  • Prošívané deky

  • Polštářky

  • Přehozy

 Skandinávský styl

zdroj: pinterest.com

Skandinávský styl také razí tu filosofii, že dekorace by měly být za všech okolností praktické. Nemělo by se tedy jednat o takzvané „lapače prachu“, jejichž účel byste hádali jen marně. Pro takové dekorace skandinávský styl skutečně nemá pochopení. Při doplňování bytu o vhodné dekorace pamatujte vždy na jednoduchost a čisté provedení, které je tím optimální výsledkem.

Svícny, rámečky a skleněné vázy

Samostatně se musíme podívat na velmi specifický prvek, který plní pochopitelně praktickou i dekorativní úlohu. V severském interiéru nesmějí chybět typické svícny z kovu. Poslední dobou je velmi trendy měděná povrchová úprava. Velice oblíbené jsou také čiré skleněné vázy, do kterých seveřané rádi aranžují suché větvičky nebo květiny.

Nezapomínejte ani na fotografie, které můžete umístit do jednoduchých dřevěných rámečků bílé nebo černé barvy. Interiér zútulní rovněž různé drátěné misky nebo dózy či krabičky určené na nejrůznější drobnosti, které tak získají v prostoru své místo a nebudou se vám jen tak povalovat.

Moderna kombinovaná s vintage kousky

Obecně je dnes velkým trendem kombinovat v bytovém designu moderní prvky se staršími vintage kousky. V oblibě je má také severský styl, což se hodně projevuje zejména na samotném nábytku. K přírodnímu dřevěnému stolu tak můžete s radostí kombinovat moderní designové židle. Vše záleží jen na vaší fantazii. Opět však zachovávejte čisté jemné linie a neutíkejte od jednoduchosti, ve které tkví celá podstata. V neutrálním základu světlých barev severského stylu se vám však bude kombinovat jedna radost. Právě neutrální pozadí dokáže nádherně harmonicky spojit zdánlivě nesourodé prvky.

Severský styl

zdroj: pinterest.com

Vždy se při dotváření interiéru ve skandinávském stylu držte těch klíčových zásad, které jsme postupně výše prošli. Je to tedy využívání maxima světla se světlým barevným základem, používání přírodních materiálů a skandinávský nábytek jednoduchých tvarů. Uvidíte, že vámi vytvořený interiér pak bude u známých a přátel slavit úspěch a co je nejdůležitější, vám se v něm bude opravdu příjemně bydlet. Možná právě skandinávský styl k vám do bytu opět přinese harmonii.