Kvalitní dřevo oplývající mnoha výhodami, které se perfektně hodí na jakýkoliv druh nábytku a do každé domácnosti – to je akátové dřevo! Pochází z opadavého listnatého stromu zvaného Trnovník akát, který velmi rychle roste a běžně dosahuje výšky až okolo 25 metrů. Dřevo Trnovníku se využívá v mnoha oblastech, jak k výrobě nábytku, tak zahradního náčiní nebo třeba v sochařství a to hlavně díky jeho dlouhé životnosti, až 40 let! Proto je podle nás akátové dřevo volbou číslo 1. Hodí se perfektně do každé domácnosti a to v jakékoliv podobě, ať už, jako konferenční stolek nebo jídelní stůl. Zde se dozvíte vše, co byste o akátovém dřevu měli vědět!
Charakteristika
Trnovník akát má svůj původ na středovýchodě USA. Dorůstá výšky mezi 25 a 30 metry a průměru kmene až 1 metr. Svůj název získal, díky velkému množství trnů, vyrůstajících z povrchové kůry. Jedná se o poměrně krátkověký strom, jen málokdy se dožije více, jak 200 let. Jeho dřevo je velmi tvrdé (asi 825 kg/m3), šedožluté až hnědé barvy, která se stářím stromu pomalu tmavne. Letokruhy jsou zde velmi výrazné, díky pórům uspořádaným do kruhu, což dělá každý kus nábytku z akátového dřeva naprosto jedinečným pro svou vybarvenost a tak i perfektním doplňkem do každé domácnosti.
Oproti jiným druhům dřeva je poněkud málo známé a tak i málo využívané. I přesto, že se jedná o exotickou rostlinu, můžeme ji sehnat i lokálně a to hlavně na severní Moravě, v okolí Brna a na jihu Čech. Dále pak místy na sousedním Slovensku a v Maďarsku. Jeho přítomnost na evropském kontinentu je způsobena jeho invazností a právě kvůli tomu je zde Trnovník akát považován za nebezpečnou invazivní rostlinu, jejíž šíření není podporováno.
zdroj: wikipedia.org
Kvalitní dřevo se skvělými vlastnostmi
I přesto, že je dřevo z akátu velmi robustní, houževnaté a opravdu tvrdé, je zároveň pružné a úspěšně odolává i těm nejhorším přírodním podmínkám (déšť, mráz). Kromě pružnosti má i mnoho dalších skvělých vlastností, které každý budoucí majitel akátového jídelního stolu ocení. Například díky své houževnatosti výborně odolává škůdcům všech druhů a tak akátové dřevo vydrží i desítky let bez poškození. Je také možné, že škůdci jsou odrazováni jedovatostí borky a listů Trnovníku a raději se od něj drží dál.
Akátové dřevo je také často poptáváno proto, že díky minimální bělové části, nemá v podstatě žádné slabiny. Škůdci nemají dostatek prostoru dřevo napadat a nedochází k šíření hniloby a degradace dřeva. V tom je akátové dřevo o mnoho výhodnější než například podobný modřín nebo dub, který má širokou část běla a láká cizopasné škůdce.
Využití akátového dřeva
Kromě nábytku z akátového dřeva, který je ve směs hlavně zahradní – lavičky, venkovní stoly a židle, se můžete setkat také třeba s násadami k zahradnímu náčiní, plotovými kůly nebo třeba s akátovými sochami. Hlavní využití však akátové dřevo nachází hlavně ve výrobě čepů a kolíků, pro kterou se hodí hlavně díky své robustnosti. Takové čepy jsou pak využívány například ve vinicích, kde slouží, jako podpěry pro vinnou révu. Tato dřevina se využívá hlavně tam, kde již jiné druhy dřeva po pár letech odcházejí a začínají hnít.
Využití akátového dřeva omezuje hlavně jeho rychlá sesychavost, která je důsledkem pnutí ve dřevu při sušení a následná bortivost, kvůli čemuž nemůže být v některých oborech vůbec využito a musí být nahrazováno odolnějšími typy dřeva. I přesto se však využívá v mnoha oblastech, kde je velkým přínosem to, že snese opravdu velké zatížení. Využití nachází při stavbách dřevostaveb, palisád, ohrad, lesoparků, k výrobě zahradního nábytku, plotových kůlů a násad k různým druhům nástrojů. Taktéž je akátové dřevo velmi významné pro bio-zpracování a to, jako štěpka, brikety nebo pelety.
Luxusní designový nábytek
Mnozí architekti se v dnešní době spíše, než na modřín nebo dub, obracejí právě na akát, který je výjimečný svým probarvením. Jako jeden z mála stromů má ve dřevě zelenou barvu, která tvoří žlutozelenou dřeň a je tak mezi běžnými typy dřevin opravdovým unikátem. Tím, že z akátového dřeva se vyrábí především zahradní nábytek, se povětšinou tento nábytek lakuje, aby nedocházelo k běžnému opotřebování a poškozením spojeným s povětrnostními vlivy. V poslední době se však i od toho upouští a nábytek se nechává zašednout, aby získal přirozenou barvu.
Výhody
Zde máme výčet některých unikátních vlastností této jedinečné dřeviny:
- Vysoká pružnost
- Výborná odolnost vůči všem druhům škůdců
- Odolnost vůči vlivům počasí (déšť, mráz)
- Dobrá hořlavost
- Vysoká tvrdost
- Dlouhá výdrž / trvanlivost
- Dekorativní vzhled
- Cenová dostupnost
Nevýhody
A nyní něco o nevýhodách akátu:
- Odolnost vůči impregnaci
- Obtížná obrobitelnost
- Sesychavost
- Častá bortivost
Shrnutí
Jak vidíte, akát je velmi tvrdé a kvalitní dřevo. Díky své vysoké pružnosti se dobře tvarovatelný a celkově odolný vůči škůdcům a nepříznivým vnějším vlivům. Jeho kvalita mu ale někdy způsobuje problémy. Má sklony k sesychání a poměrně často se bortí. Sečteno podtrženo, jedná se o velmi kvalitní dřevinu, která vyniká unikátními vlastnostmi a poměrem cena/výkon.