Palisandrové dřevo (sheesham) – luxusní dřevina s nádechem exotiky

Marně se snažíte dostat do své domácnosti trochu té exotiky a orientálního stylu, který by celé místo zútulnil? Doporučujeme zvolit nábytek z masivu! Ten zútulní vaši domácnost a zároveň jí propůjčí moderní styl s nádechem exotiky. Vybrat si správný masivní nábytek do své domácnosti, však není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Hledáte masiv, který toho hodně vydrží a zároveň zůstane po dlouhá léta moderní? V takovém případě doporučujeme nábytek z Sheeshamu – stoly, křesla, zrcadla, prostě cokoliv! Ptáte se, co je to Sheesham? Jiný název pro tuto exotickou dřevinu je také Palisandr, a pokud vám ani tento termín příliš neříká, zde se dočtete vše, co byste o dřevině Sheesham měli vědět. Tak s chutí do toho!

Odkud pochází Sheesham?

Sheesham

Tato vzácná exotická dřevina pochází z opadavých stromů zvaných palisandr nebo také Sheesham, který roste pouze ve třech lokacích a pro svou dlouhověkost a výdrž je jednou z nejvyhledávanějších a nejluxusnějších dřevin pro výrobu nábytku na celém světě. Existují tři druhy palisandru – madagaskarský, brazilský a nejlépe známý indický. Právě indický palisandr roste v Himalájských regionech, jako je Pandžáb nebo Západní Bengálsko a je v těchto cizokrajných oblastech národním stromem, u místního obyvatelstva velmi oblíbeným až posvátným. Z něj je získáváno nejkvalitnější dřevo, avšak jednotlivé druhy se spíše než kvalitou liší svou barevností.

Kvalitní nábytek z tvrdého Palisandru

Dřevo samo o sobě je velmi robustní (700 - 900 kg/m3) a husté, plné výrazných vláken a roztroušených pórů, které z něj dělají velmi designovou záležitost, vhodnou pro klasické jídelní stoly i menší stolky, dobře kontrastující s tlumenými barvami. Textura je hrubá/ středně hrubá, ale rovnoměrně rozložená. Palisandr je považován za jednu z nejtvrdších dřevin společně s takovými, jako je teak nebo mahagon a to z části, díky vápenatým usazeninám, kterými je protkané žilkování. Právě jeho tvrdost je hlavním důvodem, proč je palisandrové dřevo tak vyhledávanou surovinou na výrobu nábytku.

Sheesham je velmi luxusní záležitostí a to hlavně proto, že k výrobě nábytku, ať už to jsou konferenční stolky nebo jídelní stoly, se používá pouze dřevo staré více, jak 100 let. Jednoduše z čím staršího stromu je dřevo získáváno, tím je kvalitnější. Také se lépe opracovává a leští, díky čemuž je následně povrch nábytku úžasně hladký a jemný na dotek.

sheesham detail

zdroj: pixabay.com

Exotické barvy

Dřevo z indického palisandru má velmi rozmanitou škálu barev. Ty se pohybují od zlatavé hnědé přes červeno hnědou až po tmavě hnědou, místy s fialovými tony, vždy dle toho, jak je dřevo nařezáno. Díky tomu je každý jídelní stůl nebo konferenční stolek jedinečnou záležitostí, která oplývá originálními vzory. Aby toho nebylo málo, při výběru svého nového nábytku, můžete volit mezi lakovanou přírodní variantou dřeva a variantami mořenými do různých odstínů, jako je káva nebo med.

Často také barevnost dřeva závisí na místě jeho výskytu. Jak jsme již zmínili, u indického palisandru se jedná o tmavě hnědou s nádechem do fialova, u brazilského růžového dřeva je zbarvení spíše hnědo-oranžové a madagaskarský palisandr má zase nádech do červena.

Ošetření povrchu nábytku

K povrchové úpravě palisandru se běžně používá vosk, který dřevo dobře ošetří, ale nekonzervuje ho, díky čemuž nemůže dojít k poškrábání laku nebo k poškození v důsledku zvýšené vlhkosti. Povrch upravený voskem je velmi příjemný a hladký na dotek.

Luxusní nábytek pro každého

Pokud jste se již rozhodli, že chcete, aby váš příbytek obsahoval nějaký ten kousek palisandrového dřeva, máte na výběr z opravdu neuvěřitelného sortimentu nábytku - komody, jídelní sestavy, jídelní stoly, stolky, knihovny, postele, truhly, skříně, křesla, židle, příborníky nebo třeba zrcadla. To vše v klasickém i moderním stylu. Je pouze na vás, který kus nábytku ze Sheeshamu si vyberete, tak jako tak se bude jednat o velmi reprezentativní součást vaší domácnosti, která by neměla zůstat skryta. Nejlépe se proto hodí do často navštěvovaných místností – do kuchyně, obývacího pokoje nebo jídelního koutu.

Výhody

Sheesham je hojně využívaný díky svým skvělým vlastnostem. Tady jsou některé z nich:

 • Vysoká odolnost vůči rozkladu
 • Nedochází u něj k ohybu nebo štěpení
 • Vysoká odolnost vůči termitům
 • Skvěle se hodí pro soustružnictví
 • Po voskování se leskne
 • Po vyleštění je velmi hladké
 • Každý kus nábytku ze Sheeshamu má originální barvu – vlákna dřeva jsou výrazná
 • Může být použito k mnoha účelům – překližky, otop, hudební nástroje, sportovní náčiní
 • Kořeny se využívají pro výrobu dýmek
 • Má dobré akustické vlastnosti
 • Vysoká kvalita

 

Nevýhody

Nevýhodami této dřeviny je primárně její nadstandartní kvalita. Dřevo je opravdu pevné a to se odráží i na jeho ceně. Sečteno podtrženo, palisandr má tyto nevýhody:

 • Je velmi pevné – špatně se seká nebo řeže
 • Vysoká cena

 

Shrnutí

Pokud hledáte opravdu kvalitní a zároveň netypický materiál, je Sheesham tou správnou volnou. Má opravdu nadstandartní vlastnosti a výhody této dřeviny výrazně převyšují její nevýhody. Každý kousek nábytku, vyrobený z tohoto materiálu, je originálem v každém ohledu. Vyberte si z nabídky jídelních stolů, konferenčních stolků, či komod. V naší nabídce najdete opravdu všechno.