Sháníte kvalitní nábytek za dobrou cenu, ale nejste zastánci masivů, kvůli jejich nestálým vlastnostem? Máme pro vás zajímavou alternativu! MDF neboli polotvrdá dřevovláknitá deska je perfektní alternativou masivního dřeva, vhodná hlavně k výrobě nábytku a vnitřních dekorací. Dobře se laminuje, obrábí, lakuje, dýhuje i frézuje a celková péče a náklady na údržbu nábytku z MDF jsou minimální. Dobře si proto rozmyslete, zda si troufnete na sice velmi designově pěkný, ale za to poměrně drahý nábytek z masivu, nebo raději zvolíte levnější a jednodušší cestu s nábytkem z MDF. Pokud se o MDF chcete dozvědět více, zůstaňte s námi.
Co to vůbec je MDF?
Zkratka MDF znamená v angličtině „Medium Density Fibreboard“, což je do češtiny překládáno, jako „polotvrdá dřevovláknitá deska“. MDF desky jsou povětšinou vyrobeny z vláken jehličnatých stromů. Tento materiál má velmi jemnou homogenní strukturu a nejčastěji se používá k výrobě nábytku. Běžně má objemovou hmotnost asi 800-900 kg/m3. I přesto se velmi jednoduše opracovává a perfektně drží i pomocí běžných truhlářských lepidel.
Jednotlivé kusy MDF lze dobře potahovat foliemi (na desku se za zvýšené teploty nalisuje folie), dýhovat, laminovat i lakovat. Při lakování si musíte dát pozor – musí se provádět pouze barvami k tomu určenými, při jejichž užívání je třeba dodržovat předem daný postup, který zajistí kvalitu laku. Nejdříve se 2x penetruje, poté se nanáší 2x vrstva základu a nakonec 2x vrstva barevného odstínu, dle vlastního výběru. Takové lakované dřevovláknité desky jsou dnes velmi žádaným zbožím jak samostatně, tak nábytek z nich vyrobený. Výsledný vzhled je velmi kvalitní a designový. Bohužel však i při použití velmi kvalitních barev, se materiál poměrně snadno poškrábe.
MDF desky patří k přírodnějším materiálům, protože při jejich výrobě nejsou používána lepidla.
Jak vzniká MDF?
Klasicky se dřevovláknité desky vyrábějí suchou cestou a zde tomu není jinak. K jejich výrobě se využívá zbytků různého tvrdého a měkkého dřeva, které se rozseká na tenká dřevěná vlákna. Ty se následně kombinují s voskem a pryskyřicí, se kterou se dobře pojí, díky vysokému obsahu ligninu. Po vložení do forem se za pomoci vysokého tlaku a teploty materiál zformuje do podoby desky. Vzniklé desky jsou vždy oboustranně hladké a jednoduše profilovatelné, díky jemné homogenní struktuře materiálu. Povětšinou se vyrábějí v několika modifikacích:
- Surové – bez jakékoliv povrchové úpravy
- Přírodně dýhované – na materiál se nanáší dekorační dýha s dřevěnými dekory
- Jednostranně upravené folií
- Oboustranně upravené folií
- Laminované – na materiál se nanáší melaminová folie
- Lakované – materiál je lakován v různých barvách
V dnešní době je již všem jasné, že zásoby dřeva nevydrží navždy, a že lesy musíme optimálně šetřit, proto vědci z celého světa neustále přicházejí s novými materiály, které jsou uměle vytvářeny bez zásahu do přírody a spojují v sobě všechny optimální vlastnosti, které od obyčejného dřeva nemůžeme čekat. Takové materiály jsou lacinou a přesto perfektní alternativou pro výrobu nábytku.
Kde našel laminát své využití?
Kromě výroby klasického nábytku se laminát často využívá v různých typech konstrukcí a především v obkladu a výrobě kuchyní – dvířek, klik, desek. Každý chce mít krásnou kuchyni, ale ne každý má dostatek peněz na to, aby si ji nechal udělat z kvalitního masivu. V takovém případě je levnou a kvalitní volbou MFD, které na pohled masiv nahradí. U MFD je možné docílit totožného dřevěného vzhledu, jako u masivu.
Perfektní vlastnosti za zlomek ceny
O MDF deskách se dá s určitostí říci, že na nich v podstatě žádné špatné vlastnosti nenajdete. Jsou totiž vyrobeny uměle a to tak, aby žádné špatné vlastnosti neměli, a aby ty dobré byly dotaženy k dokonalosti. Laminát se tak může pochlubit řadou skvělých vlastností, které u masivů jen tak nenajdete, minimálně ne všechny pohromadě. Může se pochlubit velmi kvalitním hladkým povrchem, u kterého je broušena jak hlavní plocha, tak boky. Je vhodný pro jakékoliv povrchové úpravy (lakování, moření…). Má středně hustou vláknitost, která zajišťuje to, že se dřevo dobře opracovává, ohýbá a skvěle se s ním pracuje. Asi nejdůležitější však je, že má MDF srovnatelné mechanické, technologické i fyzické vlastnosti s klasickým masivním dřevem, díky čemuž je v nábytkářském průmyslu laminát velmi oblíbený (konstrukce nábytku, dveře, stoly, stolky, stropní a stěnové panely, obklady…).
Odolnost, kompaktnost a lehká opracovatelnost – důvody, proč mnoho lidí raději zvolí nábytek z laminátu, nežli masiv. Dobře si promyslete, co je právě pro vás tím pravým!
Výhody
Laminátové desky jsou perfektním materiálem pro nábytek. Dobře vypadají, jejich údržba je snadná a jejich celkový design je futuristický.
- Dobrá pevnost
- Skvělá opracovatelnost
- Vysoká odolnost v ohybu
- Nízká bobtnavost
- Cenová nenáročnost
Nevýhody
Jedinou nevýhodou je snížená odolnost vůči oděrkám.
- Snadná poškrabatelnost
Shrnutí
Jak jde vidět, laminát má v sobě spoustu úžasných vlastností. Celkově se dá říci, že je to ideální materiál v případě, že nejste zastánci "dřevěného" stylu. Pokoj s nábytkem z laminátu tak vypadá čistě a futuristicky. Za nás ideální materiál pro moderní domácnost.