Mikrovlákno (polyester) – informace a zajímavosti o tomto materiálu

Při výběru nábytku i jiného zboží je jedním z hlavních parametrů, na který bychom měli v první řadě hledět, volba použitého materiálu. Díky tomu, že víme, z čeho je daný kus vyrobený a z jakých materiálů se skládá, poznáme lépe jeho základní vlastnosti, získáte představu o odolnosti, vhodném použití a také budeme vědět, jak o něj správně pečovat a čemu se naopak vyvarovat.

Syntetická vlákna

polyesterV dřívějších dobách byla textilie vyráběná především z přírodních materiálů jako například z vlny ovcí nebo z bavlny. Vynalezení umělých vláken, kterým je i polyester, dalo možnost vytvářet látky se zcela novými a odlišnými vlastnostmi. První polyester byl zhotoven již v roce 1830. Tehdy však jen jako vrstvený nános. V podobě vlákna vznikl v roce 1941. Od té doby vývoj technologií pro jeho zpracování výrazně pokročil vpřed a umožnil vytvářet vlákna daleko větší kvality a různých speciálních typů. Přesto prvotní základ zůstal stejný. Jedná se o syntetická vlákna, která nyní nesou mezinárodní označení PES. Pod tuto zkratku řadíme materiály jako například:

  • z polyetylentereftalátu (používaná zkratka PET)
  • z polybutylentereftalátu (používaná zkratka PBT)
  • z polytrimetylentereftalátu (používaná zkratka PTT)

 

Jako polyester se v naprosté většině případů používá typ PET, tedy vlákna zhotovená z polyetylentereftalátu. Není to však pravidlem. Často se polyester také speciálně upravuje například chemicky, aby u něj byly získány požadované vlastnosti nebo aby se dosáhlo zlepšení původních kvalit materiálu. Pro běžné uživatelské účely však stačí znát základní zkratky a možná pojmenování, abyste si je dokázali k polyesteru přiřadit.

Odolnost polyesterových materiálů

Ačkoliv mají syntetické látky jako materiály několik různých druhů a je možné je dále upravovat, existuje několik vlastností, které jsou pro převážnou většinu společné. Mezi hlavní přednosti, které polyester v porovnání s tradičními a přírodními vlákny poskytuje, patří zejména vysoká odolnost proti vodě – tato látka hůře propouští a nasákavá vodu a v případě namočení dokáže velice rychle uschnout, aniž by se zapařovala. V případě módního průmyslu je také výhodou, že dokáže spolehlivě chránit před větrem, v případě použití u nábytku pak jistě oceníte vysokou odolnost proti mikroorganismům. K dalším přednostem pak patří lehkost a fakt, že se polyesterová vlákna nemačkají a netvoří záhyby.

Nevýhody materiálu a jejich úprava

Jednou z mála vlastností, která se obvykle neupravuje nebo je jen málokdy potlačována, je propustnost vzduchu. V případě nábytku se nejedná o žádný problém, právě naopak o výhodu, v oblečení z polyesteru se však můžete velice rychle zapotit. Mezi další přirozené vlastnosti čistého polyesteru patří malá odolnost vůči žáru a také žmolkování – tyto nepříjemnosti se však vyskytovali převážně v dřívějších dobách. Dnes již je většina kvalitních látek speciálně upravována, aby k něčemu takovému vůbec nedocházelo. V případě použití polyesterových vláken u nábytku často také bývají z bezpečnostních důvodů používaná vlákna se sníženou vznětlivostí.

Využití polyesteru

Polyester najdeme přimíchaný prakticky v jakémkoliv jiném materiálu, mnohdy i tam, kde byste jej nečekali. Jeho čistá stoprocentní podoba má však poněkud užší využití. V potahovém provedení se může používat jako ochranná a krycí vrstva nebo jej lze efektivně zpracovat do vláken. Jednotlivé typy se pak liší podle síly. Nejčastěji jsou vláknové typy polyesteru využívány v odvětví:

  • módy
  • nábytku (potahy na sedačky a gauče)

 

Mikrovlákna z polyesteru

Polyester se do vláken může zpracovat různými způsoby. Mezi časté typy patří například profilovaná nebo dutá vlákna. Speciálním typem polyesteru jsou pak takzvaná mikrovlákna. Jak již napovídá jejich název, jedná se o velice tenká vlákna, která jsou dokonce ještě slabší než pravé hedvábí, natož pak v porovnání s vlnou a jinými látkami. Při použití tenčích a jemnějších vláken je třeba je v tkanině zhustit, což zajišťuje dobou pevnost a také další vlastnosti, pro které je mikrovlákno velice ceněné. Předně je celý povrch materiálu hladký a lesklý. Díky své jemnosti a hustotě dokáže dobře udržet teplo a při dotyku má příjemnou hřejivost. Vyniká také svou příjemnou strukturou a hebkostí. Hodí se proto nejen pro výrobu oblečení, ale také jako potah na nábytek. Další velkou výhodou husté struktury mikrovlákna je, že je u něho výrazně omezená prostupnost pylů, roztočů a jiných drobných nečistot. Díky tomu, že materiál mikroskopické usazeniny nezadržuje, hodí se v porovnání s přírodními materiály více pro všechny citlivější jedince a lidi, kteří mají problémy s alergiemi.

polyester sedacka

Vlastnosti mikrovlákna

Některé výhody, které mikrovlákno přináší, jsou přímo spojené s jeho strukturou, jiné jsou typické pro úpravu polyesteru pro tento typ materiálu. Obvykle se mikrovlákno pro všechna použití vyrábí v úpravě, která efektivně zabraňuje žmolkování. Také má zvýšenou svou přirozenou odolnost a to vůči různým druhům mechanického poškození jako je:

  • odření
  • poškrábání
  • roztržení

 

Široká paleta barev

Velkou výhodou všech syntetických látek je, že mohou být různě barevné. Najdete tak odstíny přírodních barev, ale také zářivé a výrazné barvy nebo různé vzorování. Polyester bývá velice často barevný již jako materiál, ne až dodatečně. Díky tomu nehrozí, že by pouštěl barvu nebo špinil. V případě, byste například z této látky vlastnoručně chtěli něco vyrábět, nebude díky tomu zapotřebí neustálého dobarvování – stejný odstín se nachází ve vláknech na povrchu i uvnitř. Polyester vyniká svou stabilitou barev a to i při působení slunečního záření. Nemusíte se tedy bát, že by vám za běžných podmínek vybledl. Pro udržení stálého odstínu také můžete použít přípravek pro polyesterová vlákna, který slouží jako ochrana barvy proti slunci a zároveň o tento materiál pečuje.

interior-design-1508276_1920

zdroj: pixabay.com

Výhodná cena polyesteru

Všeobecně platí, že syntetické materiály jsou levnější než přírodní. Není to však dáno tím, že by byly méně kvalitní. Naopak jsou s nimi srovnatelné a mnohdy je v určitých ohledech i převyšují. Nižší cena je způsobena nižší finanční nákladností při získání tohoto materiálu.

Výroba polyesteru je v porovnání s pěstováním bavlny nebo chovem ovcí pro vlnu a následným zpracováním výrazně jednodušší. Díky tomu je tento materiál snadno dostupný, přitom kvalitní a zbytečně svou nákladností výroby neprodražuje výrobek z něj zhotovený.

Průběžná ochrana mikrovlákna

O každý nábytek je třeba pečovat a to s ohledem na to, z jakého materiálu je zhotovený, protože každý má svá specifika na určité požadavky na péči. Výjimkou není ani mikrovlákno. Nemusíte se však bát – jeho základní údržba není nijak náročná, zvláště v porovnání s jinými materiály. Mezi základní údržbu mikrovlákna patří:

  • vykartáčování kartáčem na oblečení
  • vysátí vysavačem s nástavcem a s režimem určeným na tkaniny

 

Vysávání vysavačem se provádí tehdy, když je to zapotřebí vzhledem k znečištění nebo dle vašeho navyklého režimu úklidu. Pro běžnou a pravidelnou údržbu ani pro důkladné vysávání nábytku nepoužívejte vysavače s velkým výkonem 1500 až 2500 W. Hrozí, že by mohlo dojít k poškození vnitřních vláken čalounění. Nejlepším řešením je, když máte slabší vysavač kolem 500 až 750 W nebo jej můžete výkon na adekvátní úroveň sání. Kartáčování je pak ideální provádět jedenkrát do měsíce.

Jak se zbavit nečistot na mikrovláknu

Někdy se každému stane, že dojede k většímu znečištění. V případě mikrovlákna se nejedná o žádnou tragédii, protože většina skvrn velice snadno pouští a lze je z tohoto materiálu dobře odstraňovat. Důležité však je s čištěním neotálet a pustit se do práce dříve, než nečistoty zaschnou nebo se vsáknou dovnitř.

Velkou část skvrn můžete odstranit jen za použití vody a běžného šampónu. Stačí je namydlit, otřít a ještě očistit vlažnou vodou. Tento způsob zabírá například na mastnotu, počmárání fixem, inkoust, rtěnku a jinou kosmetiku, saze, smůlu, a většinu potravin. Pokud nebude šampon s vodou stačit, lze je nahradit 90% ethylalkoholem, který skvěle působí i na vyteklý vosk, nebo 5% amoniakem. Stejným způsoben postupujeme, pokud se na mikrovlákno vylije jakákoliv tekutina a to i včetně těch, které mají tendenci dělat skvrny, jako je například červené víno, čaj, káva nebo barevná limonáda. Jako první vodu vysušíme a pak použijeme šampon. V případě, že dojde k znečištění rzí nebo vám na mikrovláknu zaschne krev či cokoliv jiného, zvolte pro čištění roztok kyseliny citrónové smíchaný v poměru 1 lžíce na 100 ml vody. Nebudete-li si vědět s čištěním rady, kontaktujte raději odborníka.

Polyester je velice často používaným materiálem, proto si s ním poradí velice dobře každá specializovaná firma. Obraťte se na ní v případě, že se mikrovlákno dostane do kontaktu například s:

  • barvou z propisky
  • nerozpustným barvivem
  • lakem

 

Pozor na chemikálie a ostré předměty

Stejně jako většině materiálů, i mikrovláknu vadí chemikálie. Ty mohou poškodit jeho vnitřní strukturu a poničit jej. Nepoužívejte proto k čištění ředidla ani rozpouštědla. Vyhněte se také čistícím přípravkům, které jsou určené pro jiné materiály. Ačkoliv je polyester celkově odolný proti běžným vlivům každodenního používání, lze jej například nožem rozříznout. Proto se nepokoušejte zaschlé nečistoty ani seškrabat. Nevhodnou jsou i kartáče s ostrými štětinami nebo brusné papíry.