Když kvalitní masiv, tak jedině nábytek z mangového dřeva

Každý si chce vždy do své domácnosti vybrat, co možná nejhezčí nábytek, který prostředí zútulní a nejlépe ještě na vrch dodá trochu toho exotického stylu. Většina lidí při tom hledí hlavně na barevné provedení nábytku, to však vůbec není tím nejdůležitějším aspektem při jeho výběru. Nejspolehlivější je zaměřit se přímo na typ dřeva, ze kterého je taková komoda nebo jídelní stůl vyrobený. Nabídka dřevin je ve většině případů obrovská a člověk neví, po čem sáhnout. My vám však jednoznačně doporučujeme mangové dřevo, které je samo o sobě velmi exotické a vaší domácnosti dodá orientální styl. Pokud o této dřevině nic nevíte, nezoufejte, zde se dozvíte vše, co byste měli znát.

Odkud se vzalo mangové dřevo?

Jak již sám název napovídá, mangové dřevo pochází ze stromu zvaného Mangovník, který roste v tropech a subtropech napříč celým evropským kontinentem a jedná se tedy o tropickou rostlinu. Nejznámějším druhem je stále zelený Mangovník indický, který kromě kvalitního dřeva vhodného k výrobě nábytku, poskytuje také plody – manga. Mangovníky se v lepších případech dožívají okolo 300 let a se stářím dřeva roste také jeho hodnota.

mangove drevo

Specifikace

mangoJádro mangového dřeva je světlé, zbarvené do hněda a příliš se neliší od běli, takže má poněkud nevýraznou kresbu. Právě v nábytkářském průmyslu může být tento fakt trochu problém, protože lépe vypadá samozřejmě dřevo s pěkně vybarvenou kresbou. Dřevo z vnitřní části je však kvalitnější. To je zbarvené spíše do tmavohnědé barvy a má viditelnou černou kresbu. Toto dřevo je tak velmi ceněné pro svůj dekorativní vzhled a často se používá k výrobě drobných předmětů a malých kusů nábytku.

Dřevo samo o sobě je velmi měkké a často se tak používá k výrobě drobných předmětů a k vyřezávání. V neposlední řadě také, jako otop, ale při spalování vytváří nepříjemný štiplavý kouř.

Proč je nejlepší nábytek z mangového dřeva?

Dřevo z Mangovníků má opravdu mnoho využití přes výrobu nábytku, dveří, podlah až k realizaci lehkých staveb. Doporučuje se však mangové dřevo užívat hlavně ke stavbám a na nábytek určený do vnitřních prostor, protože nevydrží venkovní nehostinné podmínky.

Ať je to již nábytek venkovní nebo vnitřní, k sehnání je povětšinou hlavně v lakovaných a voskovaných variantách, které lépe odolávají všelijakým podmínkám. Dřevo je tak chráněno a jeho struktura zůstává po dlouhá léta neporušená.

V neposlední řadě je nábytek z mangového dřeva ceněný dle toho, zda je vyrobený z vnitřní nebo vnější části kmene. Jak už jsme zde zmínili, mezi těmito dvěma typy dřeva je velký rozdíl a každé má jinou hodnotu. Zatímco dřevo z vnějšku je světle hnědé, má nevýraznou stejně barevnou kresbu a je často poznamenáno houbovými a bakteriálními chorobami, dřevo z prostředku kmene je pevné, kvalitní a má tmavě hnědé zbarvení a okouzlující černou kresbou. Čím více je dřevo prokreslené, tím větší má hodnotu. Zároveň také nebývá prožrané parazity a napadené chorobami. Z takového dřeva se pak vyrábí ten nejluxusnější nábytek.

Výhody

Výhoda mangového dřeva spočívá především v opracovatelnosti:

  • Lehká opracovatelnost
  • Měkkost dřeva
  • Prokreslení

 

Nevýhody

Jako každá dřevina má i mangové dřevo své nevýhody:

  • Malá trvanlivost ve vnějším prostředí
  • Náchylnost k chorobám
  • Nízká odolnost vůči povětrnostním vlivům

 

Shrnutí

Jedná se o poměrně levnou a na pohled opravdu hezkou dřevinu. Není tak odolná, jako ostatní masivní dřeva, což se ale odráží na její opracovatelnosti. Na druhou stranu ale neodolává tak dobře vnějším vlivům. Pokud máte tedy máte zájem o vkusný kousek nábytku střední třídy, je mangové dřevo určitě tou správnou volnou.