Vážení zákazníci, z důvodu přechodu na nový systém pro zkvalitnění služeb naší infolinky, nebude od 26.5. do 27.5 do 12:00 dostupné telefonní číslo +420 776 60 60 80. Dotazy směřujte na email nebo online chat.

Když kvalitní evropský nábytek, tak jedině z ořechového dřeva

Chcete mít ve své domácnosti něco ryze českého? Nábytek z kvalitního dřeva, který by zaujal každou návštěvu? Podle nás je tu pouze jediná možnost, vlašský ořech! Je jasnou volbou mnoha českých domácností a to hlavně pro své perfektní vlastnosti a úžasný vzhled. Nábytek z tohoto dřeva se může pochlubit luxusem a kvalitou za cenu, se kterou se jinde nesetkáte. Proto určitě neváhejte a vyberte si i vy svůj nový jídelní stůl, zahradní nábytek nebo třeba konferenční stolek. Pokud se o této kvalitní dřevině chcete dozvědět něco víc, zůstaňte s námi. V tomto článku si shrneme vše, co byste o vlašském ořechu měli vědět!

Co je to ořešák královský?

Je sice dost možné, že jste tento název nikdy neslyšeli, ale my s jistotou víme, že tento strom dobře znáte. Ořešák královský nebo také ořešák vlašský je v České republice známý spíše pod názvem vlašský ořech, který je zde už jaksi lidový. Ořešák pochází z čeledi ořešákovitých a běžně dorůstá výšky i 45 metrů. Je velmi rozšířený po celé Evropě, hlavně v zemích jako je Řecko nebo třeba Francie. V Americe se vyskytuje také a to hlavně v pobřežních státech. Je dobře známý pro svou nenáročnost na pěstování a údržbu a rychle rostoucí dřevo.

Ořešák se považuje za jednu z nejpěstovanějších dřevin a to již po staletí. Bohužel je však smutnou pravdou, že v posledních letech začíná pomalu ale jistě poptávka převyšovat nabídku a dřevo z ořešáku se pomalu stává nedostupným a přesto velmi žádaným dřevem na výrobu nábytku. Pokud se nic nezmění, je pouze otázkou času, kdy se stane pouhou záležitostí majetných.

vlassky orech drevina

zdroj: pixabay.com

Perfektní vlastnosti za dobrou cenu

orechyHned na začátek je potřeba říci, že nejdůležitější vlastností ořechového dřeva je jeho rychlý růst, pro který je velmi ceněné. Zároveň jde o dřevo velmi kvalitní, které požaduje pouze minimální péči. Radiální i tangenciální řez dřevem poskytuje opravdu jedinečný vzhled působící velmi dekorativně. Dřevo je velmi designové a často se s ním můžeme v podobě nábytku nebo obkladů setkat například v bankách nebo na úřadech.

Textura dřeva je velmi pěkně vykreslená. Běl je světlá šedobílá a jádro šedohnědé až tmavohnědé s výraznými pruhy a záběhy, krásně barevně korespondujícími s bělí, díky tomu se dřevo perfektně hodí na výrobu luxusního nábytku. Barva běli a jádra stejně tak, jako barva vnějšího ohraničení dřeva závisí na půdních podmínkách, ve kterých daný strom vyrůstal, proto se od sebe často různé kusy stejného dřeva velmi liší. U ořechového dřeva jsou dále typické roztroušené široké póry, středně velké vybíhající paprsky a široké letokruhy. Hustota a tvrdost dřeva jsou na stupnici přibližně uprostřed (500 kg/m3).

Skvělých vlastností má toto dřevo opravdu mnoho. Díky své stabilitě dřevo prakticky nepraská a tak vydrží desítky let bez jakéhokoliv poškození. Navíc nepřijímá vodu a je naprosto odolné vůči jakýmkoliv změnám počasí a teplot. Jeho pevnost a tvrdost zajišťuje především velký obsah tříslovin, díky čemuž je také velmi trvanlivé. Bohužel však i toto dřevo má své mínus – není vůbec odolné vůči napadení cizopasnými škůdci, houbovými nemocemi a plísněmi. Kvůli tomu také mnoho zpracovatelů tohoto dřeva upouští od jeho používání a příliš se již nevyužívá pro venkovní stavby a zahradní nábytek.

Kde našel ořech své využití?

Ořech určitě není pouze záležitostí nábytkářského průmyslu, i přesto, že právě v tomto oboru se využívá nejčastěji – k výrobě stolů, komod, židlí, křesel atd. Využití nachází také v řezbářském průmyslu, kde se z něj vyrábí drobné dekorativní předměty nebo třeba ve výrobě pažeb ke zbraním, šperků a přívěsků. Navíc je velmi oblíbenou dřevinou v různých uměleckých dílnách, kde se hojně využívá díky své snadné opracovatelnosti. Nedoporučujeme ho však využívat k rozsáhlejším stavbám a na obklady a místa, kde je za potřebí mnoho dřeva a to hlavně proto, že při větších nákupech se mohou částky za toto dřevo vyšplhat do astronomických výšek.

O kvalitní, silné a zdravé stromy mají vždy velký zájem dýhárny. Dobře se obrábí, ohýbá, zpracovává i řeže dláty. Avšak není příliš dobře k sehnání – jen tak v nějakém hobby marketu ho neseženete a na pilách také není vždy k dostání. S ořešáky se setkáte spíše, jako s pokácenými stromy podél silnice.

Výhody

Jedná se o dřevinu se skvělými vlastnostmi. Zde jsou některé z nich:

  • Rychlý růst dřeva
  • Kvalita
  • Nenáročnost
  • Stálost při změnách teplot
  • Odpudivost vody
  • Snadná opracovatelnost
  • Odolnost vůči kyselinám a rozpouštědlům
  • Malá sesychavost

 

Nevýhody

Bohužel, ořechové dřevo má jednu velkou nevýhodu a tou je nízká odolnost vůči vnějším vlivům, zejména škůdcům:

  • Nízká odolnost vůči škůdcům
  • Nízká odolnost vůči plísňovým a houbovým onemocněním

 

Shrnutí

Ořechové dřevo je hojně využívanou dřevinou pro své přívětivé vlastnosti. Jedná se o dostupnou dřevinu, která se rychle obnovuje a snadno opracovává. Proto je velmi vhodnou při tvorbě nábytku. Bohužel, její obrovskou nevýhodou je snížená odolnost vůči škůdcům, kteří tuto dřevinu doslova milují. Pokud se o ni budete náležitě starat, nemusíte se těchto problémů bát.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení