Když kvalitní evropský nábytek, tak jedině z ořechového dřeva

Chcete mít ve své domácnosti něco ryze českého? Nábytek z kvalitního dřeva, který by zaujal každou návštěvu? Podle nás je tu pouze jediná možnost, vlašský ořech! Je jasnou volbou mnoha českých domácností a to hlavně pro své perfektní vlastnosti a úžasný vzhled. Nábytek z tohoto dřeva se může pochlubit luxusem a kvalitou za cenu, se kterou se jinde nesetkáte. Proto určitě neváhejte a vyberte si i vy svůj nový jídelní stůl, zahradní nábytek nebo třeba konferenční stolek. Pokud se o této kvalitní dřevině chcete dozvědět něco víc, zůstaňte s námi. V tomto článku si shrneme vše, co byste o vlašském ořechu měli vědět!

Co je to ořešák královský?

Je sice dost možné, že jste tento název nikdy neslyšeli, ale my s jistotou víme, že tento strom dobře znáte. Ořešák královský nebo také ořešák vlašský je v České republice známý spíše pod názvem vlašský ořech, který je zde už jaksi lidový. Ořešák pochází z čeledi ořešákovitých a běžně dorůstá výšky i 45 metrů. Je velmi rozšířený po celé Evropě, hlavně v zemích jako je Řecko nebo třeba Francie. V Americe se vyskytuje také a to hlavně v pobřežních státech. Je dobře známý pro svou nenáročnost na pěstování a údržbu a rychle rostoucí dřevo.

Ořešák se považuje za jednu z nejpěstovanějších dřevin a to již po staletí. Bohužel je však smutnou pravdou, že v posledních letech začíná pomalu ale jistě poptávka převyšovat nabídku a dřevo z ořešáku se pomalu stává nedostupným a přesto velmi žádaným dřevem na výrobu nábytku. Pokud se nic nezmění, je pouze otázkou času, kdy se stane pouhou záležitostí majetných.

vlassky orech drevina

zdroj: pixabay.com

Perfektní vlastnosti za dobrou cenu

orechyHned na začátek je potřeba říci, že nejdůležitější vlastností ořechového dřeva je jeho rychlý růst, pro který je velmi ceněné. Zároveň jde o dřevo velmi kvalitní, které požaduje pouze minimální péči. Radiální i tangenciální řez dřevem poskytuje opravdu jedinečný vzhled působící velmi dekorativně. Dřevo je velmi designové a často se s ním můžeme v podobě nábytku nebo obkladů setkat například v bankách nebo na úřadech.

Textura dřeva je velmi pěkně vykreslená. Běl je světlá šedobílá a jádro šedohnědé až tmavohnědé s výraznými pruhy a záběhy, krásně barevně korespondujícími s bělí, díky tomu se dřevo perfektně hodí na výrobu luxusního nábytku. Barva běli a jádra stejně tak, jako barva vnějšího ohraničení dřeva závisí na půdních podmínkách, ve kterých daný strom vyrůstal, proto se od sebe často různé kusy stejného dřeva velmi liší. U ořechového dřeva jsou dále typické roztroušené široké póry, středně velké vybíhající paprsky a široké letokruhy. Hustota a tvrdost dřeva jsou na stupnici přibližně uprostřed (500 kg/m3).

Skvělých vlastností má toto dřevo opravdu mnoho. Díky své stabilitě dřevo prakticky nepraská a tak vydrží desítky let bez jakéhokoliv poškození. Navíc nepřijímá vodu a je naprosto odolné vůči jakýmkoliv změnám počasí a teplot. Jeho pevnost a tvrdost zajišťuje především velký obsah tříslovin, díky čemuž je také velmi trvanlivé. Bohužel však i toto dřevo má své mínus – není vůbec odolné vůči napadení cizopasnými škůdci, houbovými nemocemi a plísněmi. Kvůli tomu také mnoho zpracovatelů tohoto dřeva upouští od jeho používání a příliš se již nevyužívá pro venkovní stavby a zahradní nábytek.

Kde našel ořech své využití?

Ořech určitě není pouze záležitostí nábytkářského průmyslu, i přesto, že právě v tomto oboru se využívá nejčastěji – k výrobě stolů, komod, židlí, křesel atd. Využití nachází také v řezbářském průmyslu, kde se z něj vyrábí drobné dekorativní předměty nebo třeba ve výrobě pažeb ke zbraním, šperků a přívěsků. Navíc je velmi oblíbenou dřevinou v různých uměleckých dílnách, kde se hojně využívá díky své snadné opracovatelnosti. Nedoporučujeme ho však využívat k rozsáhlejším stavbám a na obklady a místa, kde je za potřebí mnoho dřeva a to hlavně proto, že při větších nákupech se mohou částky za toto dřevo vyšplhat do astronomických výšek.

O kvalitní, silné a zdravé stromy mají vždy velký zájem dýhárny. Dobře se obrábí, ohýbá, zpracovává i řeže dláty. Avšak není příliš dobře k sehnání – jen tak v nějakém hobby marketu ho neseženete a na pilách také není vždy k dostání. S ořešáky se setkáte spíše, jako s pokácenými stromy podél silnice.

Výhody

Jedná se o dřevinu se skvělými vlastnostmi. Zde jsou některé z nich:

  • Rychlý růst dřeva
  • Kvalita
  • Nenáročnost
  • Stálost při změnách teplot
  • Odpudivost vody
  • Snadná opracovatelnost
  • Odolnost vůči kyselinám a rozpouštědlům
  • Malá sesychavost

 

Nevýhody

Bohužel, ořechové dřevo má jednu velkou nevýhodu a tou je nízká odolnost vůči vnějším vlivům, zejména škůdcům:

  • Nízká odolnost vůči škůdcům
  • Nízká odolnost vůči plísňovým a houbovým onemocněním

 

Shrnutí

Ořechové dřevo je hojně využívanou dřevinou pro své přívětivé vlastnosti. Jedná se o dostupnou dřevinu, která se rychle obnovuje a snadno opracovává. Proto je velmi vhodnou při tvorbě nábytku. Bohužel, její obrovskou nevýhodou je snížená odolnost vůči škůdcům, kteří tuto dřevinu doslova milují. Pokud se o ni budete náležitě starat, nemusíte se těchto problémů bát.