Samet je materiálem, který luxusně vypadá a dokáže nejenom nábytku dodat zcela unikátní vzhled. Seznamte se s ním detailněji.
Protože existuje velké množství potahových látek, které se používají při výrobě nábytku, může při výběru toho pravého potahu nebo čalounění nastat snadno dezorientace. Pokud vás zajímá, jaké jsou aktuální trendy, pak vězte, že se nám znovu vrací do módy takový materiál jako je samet, a to ve velkém stylu. Je tady s námi už opravdu dlouho, ale rozhodně to nevypadá, že by někdy měl být dlouhodobě v pozadí. Pojďme se tedy společně podívat na samet blíže, kde se vzal, z čeho a jak se vlastně vyrábí, jak jej můžeme využít a mnoho dalšího. Určitě si také něco řekneme o jeho údržbě.
Samet může být z hedvábí, bavlny i syntetiky
Co to tedy vlastně samet je a z čeho se vyrábí? Na tuto otázku rozhodně není tak jednoduché odpovědět, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ono totiž původní pravý samet je vyráběn z hedvábí. Obecně se má za to, že ty nejstarší sametové tkaniny pocházejí z východní Asie, kde má hedvábnictví nejstarší tradici.
Do Evropy se však výroba sametu rozšířila velice rychle, kdy už v roce 1247 vznikl v Itálii první cech tkalců sametu. V Itálii se posléze tkaní sametu velmi rozšířilo. Něco jiného je však historie a něco jiného je současnost a dnešní běžná masová výroba. Cena sametu z hedvábí je totiž pochopitelně vyšší, a tak je v běžné produkci tato surovina nahrazována. Zatímco samet byl po dlouhá staletí luxusním zbožím, ať už šlo o oblečení nebo luxusní nábytek, které byly vyhrazeny pouze bohatým, změnilo se to v 19. století. Tehdy se začal vyrábět z:
- Bavlny
- Syntetických vláken
Syntetická vlákna samozřejmě přišla ještě zhruba sto let po bavlně. Nejčastěji se dnes používá bavlněný samet, který je z běžné produkce tou kvalitnější variantou. Pokud jde o syntetická vlákna, mohu zde být různé příměsi polyesteru. Velkou výhodou pochopitelně je, že cena těchto materiálů je zhruba desetinová oproti sametu z hedvábí.
Struktura vláken sametu
Ať už se jedná o samet hedvábný, bavlněný nebo ze syntetických vláken, ve všech případech je pro jeho strukturu charakteristické, že má krátký a hustý vlas. Právě onen sametově jemný pocit na dotek je důvodem, proč je tato látka tolik oblíbená. Struktura sametu se však může do značné míry lišit také podle toho, zda jsou v něm příměsi syntetických látek, nejčastěji se jedná o již zmiňovaný polyester. To jsou skutečnosti, které potom samozřejmě výrazně ovlivňují další vlastnosti takové tkaniny. Pozor na to, že u sametu, který je kombinovaný s polyesterem jsou patrné odlesky umělých vláken.
Barvy sametu
V případě sametových tkanin je k dispozici široká paleta barev. Ostatně samotné sametové barvy jsou samy o sobě pojem. Barvení sametu je jednou z jeho nejdůležitějších úprav při výrobě. V drtivé většině případů se sametové tkaniny barví v kuse. Z technologického pohledu je možno sametové tkaniny také potiskovat.
zdroj: pixabay.com
Jak se samet vyrábí?
Jako u každé jiné tkaniny, také v případě sametu existuje několik způsobů jeho výroby. Tyto technologie se v průběhu staletí postupně utvářely nebo zdokonalovaly. Zpravidla rozlišujeme tyto tři druhy tkaní sametu:
- Útkový samet
- Osnovní prutový samet
- Dvojitý osnovní samet
V případě útkového sametu spočívá tkaní v tom, že do vazné tkaniny dochází k zatkávání vlasových útků. Mezi vazebními body potom vznikají sloupce z obloučků, které vystupují z lícní plochy tkaniny. Útky se nakonec prořežou, podobně jako je tomu u manšestru.
Osnovní prutový samet potom vzniká tak, že se nad vaznou osnovu provazuje přes ocelové pruty obarvená osnova, přičemž zatkáváním vznikají tzv. pomocné útky. Při tomto principu může vznikat několik variant sametu, a to aksamit, epingl nebo frizé, a to podle toho, jak se řeší zakončení osnovních nití.
V případě dvojitého osnovního sametu se pracuje se dvěmi vaznými tkaninami nad sebou, jak už ostatně napovídá název tohoto způsobu výroby. Vlasová osnova zde prochází střídavě mezi oběma tkaninami a dochází k jejich spojení. Je to v podstatě zdokonalený způsob výroby prutových sametů, nicméně zase vyžaduje nákladnější tkalcovské zařízení.
Jaké je využití sametu?
Jako mnoho jiných tkanin, také v případě těch sametových je zde mnoho oblastí použití. Už jsme něco málo naznačili výše a asi nejznámější je tedy jednoznačně oděvní průmysl, především tedy dámské oděvy. Jsou tady ale také sametové pánské oděvy nebo různé módní doplňky.
Pro samet je typickým odbytištěm ale také nábytkářský průmysl, kde se jedná o potahy nebo čalounění. Ze sametu je třeba vyrobena nejedna luxusní sedací souprava. U nábytku se dostal znovu do módy v souvislosti s tzv. vintage stylem, tedy kombinací starého s novým.
V interiérovém designu jsou to ale také různé sametové dekorace do bytu, typicky třeba dekorativní polštářky, které jsou tolik oblíbené na sedacích soupravách nebo do velkých postelí, a to v hojném množství.
Vlastnosti a výhody sametových tkanin
Pokud zůstaneme u nábytku, tak když si vybíráme potahovou látku či čalounění, zpravidla volíme dle toho, jak se nám líbí a jak je nám příjemná na dotek. To jsou vlastnosti, které mohou být v pohledu různých lidí individuální. O sametu však rozhodně lze říci že:
- Je hřejivý
- Zútulní interiér
- Má originální a slavnostní vzhled
Pro samet je opravdu typické, že hřeje. Třeba sedací souprava je tak pro tento materiál z tohoto pohledu naprosto ideální. Do interiéru také přináší určité útulné prostředí, dokonce i obyčejný polštářek se stane výjimečnou ozdobou. V interiérovém designu je samet také velmi populární pro styl glamour, kterým dokážete zjemnit každý moderní byt. Poslední bod pak s tím předchozím v podstatě souvisí a určitě bychom jej mohli vztáhnout také na sametové oblečení. Hebkost a jemnost sametu je zkrátka příjemná už od pohledu a vypadá luxusně.
Jsou nějaké nevýhody?
Jako každá látka, také samet má samozřejmě své nevýhody. Jednak je to zejména proměnlivá kvalita různých sametů, která je dána tím, do jaké míry jsou použita syntetická vlákna, proto se zajímejte vždy o složení. Sametové látky také obecně jsou:
- Náchylné na zachytávání smetí
- Méně odolné proti ošoupání
- Neprodyšné
Jednoduše řečeno se jedná o materiál, který vyžaduje důkladnou péči. Pouze tak nám bude sloužit co nejdéle v celé své kráse.
Jak se o samet starat?
Při údržbě jakékoliv tkaniny je samozřejmě potřeba brát ohled na doporučení výrobce. Jak jsme si řekli již v úvodu tohoto článku, sametové tkaniny mohou být z různých materiálů. Podle toho se také může odlišovat jejich údržba. Vzhledem k tomu, že kvalitní samet je dnes zpravidla z bavlny, může se prát v rukou nebo v pračce na program na jemné prádlo. Toto samozřejmě v případě nábytku platí třeba pro potahové materiály, které lze z nábytku sejmout a vyprat zvlášť. S jemným programem také souvisí praní na nízkou teplotu, protože u bavlny hrozí sražení tkaniny.
Máme-li však například sametové čalounění na sedací soupravě, jedná se o materiál, který pro důkladné vyčištění je ideální zanést do čistírny. Doma jej však můžeme samozřejmě udržovat a čistit částečně také, a to do té míry, že třeba pro naše sametové křeslo čistírnu nikdy nebudeme muset využít. Když se budete o materiál dobře starat průběžně, není to nic nemožného.
Na pravidelné čištění je velmi dobrý kousek jiného sametu, který si navlhčíme vodou. Tímto kouskem látky vždy třeme požadované místo proti směru vláken. Můžete ale vyzkoušet také jemnou houbičku.
Aspoň jednou za rok je dobré využít speciálního čistícího prostředku na samet. Ten můžete dobře nahradit také obyčejnou solí. Ta musí být jemná a dosucha vysušená. Následně je potřeba sametový materiál důkladně vykartáčovat.
Protože v sametu rádo ulpívá spoustu chloupků a různých nečistot, je dobré je odstraňovat pomocí lepícího válečku. Ten můžete znát třeba na čistění sametového oblečení, kde je také nezbytný.