Nábytek z dubového dřeva je již od pradávna takovou českou klasikou. Jedná se o poměrně levnou dřevinu, která i přes to dokáže v každé domácnosti vytvořit příjemnou atmosféru. Navíc má dubové dřevo mnohačetné využití a je k sehnání prakticky kdekoliv. Tato světlá dřevina působí perfektně jak v podání domácího nábytku, tak na venkovních lavičkách a stolech. Navíc je velice odolná, takže vydrží po dlouhé roky bez známek poškození. Pokud byste se o této luxusní dřevině rádi dozvěděli více informací, vše podstatné naleznete v tomto článku, tak hurá do toho!
Odkud se vzalo dubové dřevo?
Jak již název napovídá, dubové dřevo pochází ze stromu zvaného dub, který jistě všichni dobře známe. Jedná se o stálezelené nebo opadavé stromy, které se vyskytují převážně v mírných a subtropických oblastech severní polokoule. U nás v České republice je původních 7 druhů z celkových 450. Mezi nejběžnější patří duby letní a zimní. Jedná se o dlouhověké stromy s velmi tvrdým a robustním dřevem.
Na výrobu nábytku se často využívá kavkazský dub, který má větší pevnost, sytější barvy a kontury. Tento dub se běžně dožívá okolo 400 let a pochází z kavkazských hor, kde roste v nehostinné krajině, plné častých dešťů, chudé půdy a neustávajícího větru.
zdroj: pixabay.com
Proč je dubové dřevo tak žádané?
Díky své rozšířenosti a kvalitě dřeva jsou duby obecně považovány za jedny z nejdůležitějších stromů severní polokoule. Jejich dřevo je velmi tvrdé a trvanlivé a z estetického hlediska není o nic méně důležité. Má úzkou bílou až světle šedou běl se světle hnědým jádrem, které postupně tmavne. Letokruhy jsou dobře znatelné – výrazně vybarvené s kruhovitým uspořádáním cév. Ty tvoří na podélných řezech znatelné rýhy, dlouhé až několik cm. Na středovém řezu má výrazná přeříznutí středových paprsků, díky čemuž se dá jednoduše poznat. Nábytek z tohoto dřeva je tak esteticky velmi uspokojivý, má barvitou kresbu a viditelné přechody a navíc je velmi pevné, odolává vlhkosti i změnám počasí. Proto se jedná o velmi oblíbenou a vyhledávanou dřevinu, jejíž zásoby jsou opravdu veliké.
Dubové dřevo má vysokou hustotu 690 kg/m3 a je tak velmi tvrdé. I přesto se však jednoduše opracovává, což je důležité při výrobě nábytku. S řezy do dubu není žádný problém, okraje řezů jsou vždy perfektně rovné.
Velmi zajímavým faktem je také to, že dubové jádro není prakticky vůbec napadáno škůdci a to díky vysokému obsahu tříslovin, které dřevo chrání před pronikáním parazitických organismů, plísní a hnilob. Bohužel tomu tak již není u běli, která má znatelně menší trvanlivost. Kvůli své měkkosti je často napadána právě parazitickými škůdci. Navíc obtížně přijímá moření a tak je dřevo často šlechtěno odstraňováním nežádoucí běli.
Využití dubového dřeva
Dub se vždy využíval hlavně tam, kde bylo potřeba, aby kus dřeva udržel velký tíhový nápor a zároveň odolal nehostinným přírodním podmínkám, jako jsou změny počasí nebo přechody sucho-vlhko. Byl tak vhodný ke stavbě například mostů nebo podpěrných sloupů. Navrch vždy zdobil honosná sídla jak v podobě luxusního nábytku, tak například jako vnější obklad. Neopomeňme však také dubové podlahové krytiny, které jsou vždy luxusní záležitostí, ať jako masivní prkna nebo dubové parkety. Na podlahy se často využívá bělený dub, který je žádanější, protože se k němu dá jednodušeji barevně přizpůsobit ostatní nábytek v domácnosti.
Již po staletí se dubové dřevo využívá k výrobě různých předmětů. Dříve hlavně k výrobě mlýnských kol, hamrů a lávek, dnes především k výrobě nábytku všeho druhu, trámů, podlah nebo sudů. Kvalitní dubové sudy nacházejí své využití již po staletí, hlavně při výrobě alkoholických nápojů, které se zde nechávají dozrát a získávají tak svou nezaměnitelnou chuť.
Velmi často se tato dřevina uplatňuje ve stavebnictví, kde mimo jiné používá také pro vodní stavebnictví. Je totiž prokázané, že vlastnosti dubového dřeva se s jeho pobytem ve vodním prostředí, ještě zlepšují.
Dubové dřevo si oblíbili i řezbáři a sochaři, protože se do něj lehce proniká jak dláty a jinými ručními nástroji, tak pilami a sekyrami na příčný řez. Dobře se z něj zhotovují drobné vyřezávané předměty i mohutné sochy. Ve všech případech se ještě dřevo moří, aby déle vydrželo.
Výhody
Jedná se o dřevinu, která svými výhodami zcela předčí konkurenční dřeviny.
- Tvrdost
- Vysoká trvanlivost
- Cenová dostupnost
- Snášenlivost změn vlhkosti
- Odolnost vůči povětrnostním jevům
- Jednoduchost moření a lepení
- Jednoduchá opracovatelnost
- Odolnost vůči škůdcům
Nevýhody
Jako nevýhodu bychom uvedli pouze
- Nízká trvanlivost běli
To znamená, že dřevo postupem času hnědne. To ale nemusí být vůbec považováno za nevýhodu. Naopak to dřevo dodá ten správný šmrnc a nádech elegance.
SHRNUTÍ
Dubové dřevo patří mezi nejkvalitnější materiály vůbec. Má unikátní vlastnosti, je odolné vůči vnějším vlivům, vydrží dlouhá léta. Skvěle odolává vůči vlhkosti a navíc je cenově dostupný. Za nás jej vřele doporučujeme všem, kdo chtějí opravdu kvalitní nábytek, který vydrží desítky let.