Každý se může poučit z chyb a není to nic těžkého. Stačí se podívat na slepé uličky, kterými si prošli ostatní. Neopakujte chyby po druhých a ušetřete si spoustu starostí při zařizování obývacího pokoje. V tomto článku se proto podíváme na osm nejčastějších chyb, kterých se můžete při zařizování obýváku dopustit. Vyvarujte se jich a bude se vám v interiéru lépe dýchat. Právě obývací pokoj je totiž místo, kde trávíme velké množství času. Je to také společenská místnost, proto bychom jí měli věnovat o to větší pozornost.
1) Ani málo, ani moc aneb pozor na barvy
Jako první věc při zařizování každého pokoje musíme řešit barvy. Musíme mít představu o tom, jakým způsobem chceme celý interiér ladit. Zde často přichází ke slovu dva chybné přístupy. Někdo pojme obývací pokoj jako prostor pro svého nedoceněného kreativního ducha a barvičkami to jen hýří. Častěji se dnes ale lidé barev bojí, a tak vše vymalují na bílo a nakoupí světlý nábytek. V obývacím pokoji ale rozhodně nemusíme mít barevnou divočinu ani sterilní prostor nemocniční čekárny. Snažte se využívat základní veselých barev, jako je žlutá, zelená nebo červená. Proto:
- Vyberte jednu barvu, kterou interiér ožívejte
- Pracujte s citem
Je žádoucí, aby prostor obýváku byl veselý a útulný, proto není potřeba, aby se utopil v bílé barvě či záplavě béžových odstínů. Takový prostor může na první pohled působit jednoduše a minimalisticky, ale na druhou stranu je nudný a prostě takový nijaký.
zdroj: pixabay.com
2) Hurá na věc!
V Česku máme takovou typickou vlastnost, že se do všeho pustíme s přílišnou vervou. A stejně postupujeme také při zařizování obývacího pokoje. Zkrátka potřebujeme mít všechno hned a najednou. Zařizování interiéru však je pozvolný proces. Rozhodně nemusíte nakoupit úplně veškeré vybavení během jednoho víkendu. Dejte si na čas a nechte si utřídit myšlenky. Interiéru to prospěje.
Základem je jako první koupit velké kusy nábytku. Zde samozřejmě patří pořízení sedačky, která je neodmyslitelnou součástí každého obýváku. Kvalitní sedací souprava je tak to první, co byste měli vybírat. Tu můžete samozřejmě doplnit o různá křesílka nebo židle podle libosti. Nakupte také skříňky a další nábytek. Až na později si můžete nechat doplňky, kam patří závěsy, lampičky, různé dekorace a mnoho dalšího. Zkrátka se držte toho, že při zařizování interiéru kopce nejprve to nejnutnější, to, co skutečně potřebujete, a až potom dokupujte a laďte další věci.
3) Rozměrný nábytek nalepený na stěny
Mezi další častým neduhem v českých domácnostech patří bezpochyby nábytek u stěn. Máme zkrátka tendenci všechno doslova nalepit na stěny a uprostřed místnosti nám potom vznikne území nikoho. Naučte se tento kdoví odkud zažitý zvyk ignorovat. Luxusní sedací souprava nevynikne, pokud ji natlačíte ke stěně. Nebojte se posunout ji do prostoru. Za ní můžete umístit třeba do rohu květináč, přičemž prostor ihned získá na vzdušnosti.
Často si v souvislosti s tím také uvědomíte, že byste měli ubrat na velikosti zamýšlené sedačky. Není žádoucí zaplácnout prostor obývacího pokoje příliš velkou sedačkou. Nevypadá to hezky a opticky si zmenšujete prostor. Proto vždy pozorně pracujte s dispozicemi vašeho pokoje a raději zvolte:
- Menší sedačku umístěnou do prostoru
- Křesílka místo velké pohovky
Co dokáže spolehlivě zakonzervovat prostor, to jsou rovněž monstrózní obývací stěny, které se táhnou ode zdi ke zdi a od podlahy až ke stropu. Tak toto už je opravdu za námi a ponechejme to na smetišti dějin neslavné éry komunismu. Pokud něco takového navíc po letech odstavíte, velice pravděpodobně zjistíte, že takový nábytek vy tváří ideální klima pro rozvoj rozličných kolonií plísní. Dnes jsou naopak moderní police nebo můžete využít regálů, které nezastaví celý prostor a působí mnohem vzdušněji. A pokud nutně potřebujete něco ve skříních skladovat, zredukujte věci na nutné minimum a zbytek odsuňte do sklepa nebo na půdu, protože to stejně nevyužíváte.
4) Obývací pokoj jako výstavka
V českých domácnostech je to velice častým jevem. Vystavuje se zejména záplava fotografií v rámečcích, ať už jde o fotografie naše nebo příbuzných, občas nějaká ta vlastní kresba nebo malba, v horším případě také plejáda všemožných suvenýrů z dovolené. V našem obývacím pokoji však není muzeum. Je to společenská místnost, kde se si mimo jiné zvete návštěvy, a věřte tomu, že opravdu málokdo chce koukat na fotky vašich příbuzných do pátého kolena nebo fotky v plavkách z dovolených. Na fotky příbuzných se hodí předsíň, chodba nebo ložnice. Rozhodně to není jejich degradace, jen si udržte své soukromí tam, kde je hlavně pro vás. Dovolenou si pak nechejte v domácím albu a suvenýry nevalné kvality je vhodné zavřít do skříně nebo uklidit na půdu.
Ale vždyť potom bude ten obývák tak fádní. Už doslova slyšíme, jak to chcete vyslovit. V obývacím pokoji samozřejmě můžete mít vystaveny fotografie nebo umění, ale hodí se něco méně osobního, stylového a ideálně ve velkoformátovém provedení.
5) Vždyť ten koberec je tak nádherně vzorovaný
Koberce mohou být opravdu pěkné, ale nesmí se to s nimi přehánět. U nás se často setkáváme s nešvarem, že se kobercem pokryje celá plocha podlahy. Ideálně také, pokud má koberec nějaký „nádherný“ výrazný vzor. Pokud si myslíte, že tímto způsobem lze pokoj zútulnit, v žádném případě to tak není. Na takovém koberci jsou navíc dobře patrné různé otlaky ať už šlo o židle nebo křesla, které byly posléze přemístěny. Dobře se také vyšlapávají, takže:
- Po čase je na nich vidět, kde se nejčastěji chodí
- Rozhodně to nevypadá hezky
Kromě toho často takovým kobercem přikryjete pěknou podlahu pod ním. Mohou to být parkety, ale často také hotové poklady, jako krásná dřevěná prkna. Proto raději volte koberce menších formátů, které zakryjí podlahu jen částečně a tam, kde se tolik nechodí. Lze je tak vkusně využít jako zajímavý designový doplněk.
6) Intimní přítmí
Možná si říkáte, že ve jménu útulnosti vlastně v obýváku nepotřebujete dostatek světla. To je však velký omyl. Už proto, že světlo je zdrojem dobré nálady. Pouze intimní příšeří tak rozhodně nestačí. Je to dáno samozřejmě už tím, že v obývacím pokoji se scházíme s přáteli, hrajeme společenské hry a děláme mnoho dalších činností, při který zkrátka potřebujeme dostatek světla. Určitě se k tomu hodí klasické lustry do obýváku, ale není to pouze centrální osvětlení, které bychom měli v této místnosti používat. Rozhodně zde využijete také:
- Lampičky
- LED pásky
Klasickou lampičkou si posvítíme třeba při čtení dobré knížky nebo tam, kde chceme osvětlit konkrétní prostor. LED pásky mají velké využití za televizí, čímž zpříjemní její sledování v naprosté tmě. Zkrátka je vhodné v obývacím pokoji využívat více zdrojů světla, které použijeme podle konkrétní příležitosti.
7) Za všech okolností trendy
Libujete jsi ve sledování módních trendů? Potom vždy pamatujte na to, že co tady bylo letos, příští rok být nemusí. Pro váš interiér není důležité, aby měl vždy nejvíc trendy doplňky. Využijte moderní bytové doplňky, které mají svůj styl. Styl stojí totiž nad módou, která je pomíjivá. Není špatné se inspirovat, ale pokud nemá váš interiér styl, posledním módním výstřelkem to nezachráníte.
8) A není těch deset polštářů málo?
Nakonec nezapomínejte ani na to, že všeho moc škodí. Často se snažíme udělat v obývacím pokoji útulno. To samozřejmě není nic proti ničemu, ale vždy platí, všeho s mírou. Neměli bychom to jednoduše přehánět s žádným bytovým doplňkem, ať už jde o polštáře, lampičky nebo cokoliv jiného. Takže deset polštářů na pohovce vám neudělá komfortnější posezení, ale zato vám budou rozhodně překážet.